אוהבים ים? בואו להגשים את החלום

כמעט ואין אדם שלא מצא את עצמו מזמזם את השיר "שוטי שוטי ספינתי" לפחות פעם אחת בחייו ואין כמעט אדם שלא חלם בילדותו ואף בבגרותו לאחוז בהגה של ספינה בדיוק כמו קפטן הוק מאגדת הילדים פיטר פן או קפטן סטובינג האלמותי מסדרת הקאלט ספינת האהבה (תלוי בשנתון בו נולדתם כמובן).

בניגוד לעבר הלא רחוק, אין צורך להיות מיליונר והבעלים הגאים של יאכטה מפוארת על מנת להשיט את הספינה, וכיום כל אדם שמעוניין להפוך חלום למציאות יכול להוציא רישיון משיט ולהשיט כל יאכטה לבחירתו. כל מה שרציתם לדעת על קורס סקיפרים, במאמר שלפניכם.

מהו רישיון משיט?

בעבור הפעלת כל כלי רכב מנועי, משרד התחבורה דורש מכל פרט לעבור קורס מטעם מורים מוסמכים על מנת להיות זכאים לקבל רישיון נהיגה בפועל. סירה ממונעת ויאכטה הם שניים מתוך מבחר של כלי רכב ימיים אשר אינם יוצאים מן הכלל. כלומר, על מנת להיות זכאים להשיט כלי שייט ימי, עליכם לעבור קורס סקיפרים ולקבל רישיון משיט מטעם משרד התחבורה.

כמו בכל רישיון, גם ברישיון משיט ישנן דרגות שונות בהתאם לגודל ועוצמת כלי השייט המבוקש על ידכם. למשל, על מנת להשיט סירה ממונעת בעלת עוצמת מנוע של עד כמאה חמישים כוחות סוס, יש צורך ברישיון משיט מסוג א'. על מנת להיות הבעלים הגאה של רישיון משיט על יאכטה אשר ידוע בעיקר כרישיון סקיפר, יש צורך לעבור קורס סקיפרים אשר כולל לימודים עיונים דוגמת לימודי ניווט ושימוש במפות, לימודי הפעלת מכשירי קשר ימיים, לימודי מכונאות ועוד, כאשר בסופם יש לעבור מבחנים. החלק השני הוא כמובן  החלק מעשי, אשר נלמד ומתבצע מתחילת הקורס. בסופו נערך מבחן לקבלת הרישיון מטעם בוחן של משרד התחבורה.

כיצד בוחרים היכן ללמוד להיות סקיפרים?

כאמור, בניגוד לעבר, כיום מדובר בקורס נפוץ המוצע על ידי לא מעט בתי ספר ימיים. כיצד בכל זאת ניתן לבחור היכן ללמוד להיות סקיפרים ולהיות הבעלים הגאים של רישיון משיט? פשוט מאוד, במידה ויש לכם המלצה מבן משפחה ו/או חבר מרוצה, הסינון יהיה הרבה יותר קל. במידה ולא, גם מתהליך הבחירה, תוכלו לשאוב הנאה. ראשית כל לא משנה מהו גודלו של צוות בית הספר או מספר כלי השייט אותו הוא מחזיק, הדבר היחיד שחשוב הוא הניסיון בו צוות הלימוד אוחז וכמובן האם קיימת כימיה ביניכם. מדוע זה חשוב?  פשוט מאוד, מכיוון שהקורס עצמו אורך לא מעט זמן, ומכיוון שיש צורך בידע ובתרגול מעשי, חשוב שתהיה כימיה טובה בין התלמיד לבין המורה על מנת שחומר הלימוד "ייספג" היטב והביטחון יגדל. כמובן שאין לוותר על עריכת סקר שוק ולבקש לשוחח עם בוגרי בית הספר, על מנת לקבל מידע מקיף, טרם הסגירה. בהצלחה!