אוהבים לפסל? בואו להפוך את זה ליותר מסתם תחביב

פיסול – המראה יכול להטעות

רבים אומרים ומעידים שהפסלים שהם רואים מטעים אותם לפעמים במחשבה שזה קל יותר ברמה הפיזית, קל יותר לעשות פסל שכזה ברמה הוויזואלית המטעה, ואפילו קל יותר להבין במה מדובר, העניין הוא שבזכות הפיסול למדנו להכיר כמה וכמה צדדים חדשים בהטעיית העין הלא משוריינת בהבנת החומר. פיסול זה לא תמיד עניין אמנותי ותו לא, לא תמיד צריך לראות פסלים או לקנות רק אם יש זיקה לאמנות, ישנם אנשים שלא מבינים באמנות אך כשמסתכלים על פסל הם מסוגלים להחסיר פעימה ולא מרוב היופי כמו שלפעמים זה מרוב המסר שעבר בפסל.

פסלים רבים העידו על שינויים בתקופות, החל מפסלים של אנשים דגולים שעבורם פיסלו מלכתחילה ולפעמים מדובר בפסל שיזכיר נשכחות כמו פסלים למען חללים שנפלו, פסל יכול להחזיק זיכרונות לעד. כמו שאמר אלדד זיו (אמן ובמאי תאטרון מוכשר), "באומנות כמו באומנות, אין דבר כזה שאין דבר כזה" אי אפשר להסתכל על פסל ולהגיד שהוא לא טוב, אפשר להגיד שהוא לא לטעמכם אבל בהחלט לא שהוא רע, פסל הוא עניין אישי ואינטימי לרוב וכאשר מישהו קונה או החליט לאמץ את הפסל זה משום שהרגיש מזוהה עם הפסל, פיסול מגיע לרוב ממקום מאוד אישי ובדיוק בגלל זה לא תראו הרבה פסלים (שנעשו במלאכת יד כמובן) דומים אחד לשני בצורה מדויקת, כל אחד יש לו דרך להגיד את מה שהוא רוצה להגיד באמנות וגם אם העתיק, הוא העתיק ויצר משהו חדש שמזכיר בצורה דומה את הפסל השני.

לימודי פיסול, טכניקות מול עצמאות

ישנם כמה וכמה מקומות בארץ (ובעולם כמובן) שמלמדים פיסול על כל צורותיו, לרוב זה לא עניין של לימודי טכניקות (גם אבל לא רק) אלא יותר לימודי פיסול בצורה העצמאית ביותר, לדעת איך בוחרים את החומרים הנכונים ואיך מחברים אותם יחדיו בדיוק הנכון בשביל לדעת ליצור את המגע המדויק ואת הרוך המושלם שרצו להגיע אליו מלכתחילה.

מה צריך אדם בשביל להפוך להיות אמן / פסל?

יש כמה דברים שאפשר לראות שהיום מרכיבים את האמנים של היום, חלקם מוכרים וידועים וחלקם קצת נסתרים מהעין אבל חשובים באותה מידה:

  • סבלנות: לא תמיד כל יצירת אמנות מצליחה במכה ראשונה ובטח שלא כזה מהר מבחינת היצירה שלה
  • זמן: מכיוון שגם לסבלנות צריך זמן לנשום, כך גם היצירות. על מנת ליצור בצורה נכונה, יש ליצור בצורה רציפה ולא לעזוב משהו באמצע, יצירת אמנות תמיד יוצאת טוב יותר כשנוצרת בזמן אחד ורצוף
  • תקציב: לא תמיד יש זמן לעבוד בשביל לשבת בבית וליצור כל היום, עדיף תמיד לשמור חסכון כלכלי על מנת שתוכלו להתקיים בינתיים עד היצירה ראשונה שבתקווה תימכר או תעלה לגלריה כזו או אחרת. מה גם שחומרים עולים כסף, לא לשכוח לקנות חומרים שיתאימו לאיכות מאשר לקנות חומרים לפי תקציב

בהצלחה בכל דרך שתחליטו ליצור, יש מספיק מוסדות מעולים בארץ למסלולי לימוד. אמנות לפעמים זה רק עניין של להוציא את האמן שבכם, לא נרכש כמו שזה מוחבא.