איך לומדים באופן עצמאי?

מזה שנים, מדברים על רפורמה בחינוך שתנצל את הפוטנציאל של לימוד עצמאי באמצעות האינטרנט. למרות שמערכת החינוך לא השתנתה מהותית אך מערכת לימוד מרחוק מחלחלת לתעשייה, לאקדמיה ולחינוך הקדם אקדמי. היום, כבר ניתן להשלים קורסים ברשת, באוניברסיטאות כגון תל אביב, חיפה, בר אילן, האוניברסיטה הפתוחה ומוסדות אקדמיים בעולם. ניתן לבצע השלמת תואר באופן מקוון.  למידה זו נקראת גם לימוד סינכרוני. ישנה הימצאות בו זמנית של המורה ותלמידים במרחב וירטואלי משותף. ישנה דוגמא של כמה אתרים ישראליים שמאפשרים להתחבר למערכת ולשוחח עם המורה כאשר לתלמידים ישנם אמצעי תקשורת זמינים כגון: שיחה קולית, צ'אט וכלים וויזואליים. שוק הלמידה באמצעו הרשת, מבטל את מרכיב הזמן המשותף. לרוב, זהו אתר הכולל מצגות, קבצי טקסט, תמונות וחומרים נוספים שמשמשים את הלומדים בלימודים עצמאיים בביתם ובזמן הנוח להם, כך שיוכלו לעבוד וללמוד בקצב שלהם.

המדריכים זמינים באמצעות הדוא"ל או בצ'אט אך רוב הלימודים נעשים בנפרד. גם בישראל תחום לימוד עצמאי, התפתח מאוד וישנן חברות מקומיות שפיתחו תשתיות טכניות ותוכניות מרחוק אשר חלק מתוכניות לימודים אלה, מופצות במדינות רבות בעולם. ניתן ללמוד לבד או יחד עם חברים באמצעות תכניות טלוויזיה, קלטות, סרטי ווידאו, ספרים ועוד. כאשר ישנם כמה תלמידים הלומדים יחד בשיטת לימוד מרחוק, ישנה מוטיבציה רבה יותר ועניין, מה שמפרה את הלימודים בין החברים.

 ללמוד בקצב שלכם ובזמנכם הפנוי מהבית

יש לציין כי לימוד עצמאי באמצעות קורסים מקוונים מאפשרים לכל אחד ללמוד בקצב שלו ובזמנו הפנוי. ניתן להמשיך לעבוד במשרה מלאה ואין צורך להגיע אל מוסד אקדמאי על מנת ללמוד. יש כאלה שרואים בלימודים אלה, העשרה בלבד. יש כאלה שהם כבר בעלי תואר אקדמי ומשתמשים בקורסים הפתוחים על מנת להרחיב את הידע שלהם ולא על מנת להשלים תואר. לימודים באמצעו האינטרנט, מיועדים לאלה שאינם מסוגלים להשתלב במסגרות לימוד הרגילות, אם מבחינת הלו"ז, דרישות הסף והתקציב הגבוה של לימודים תואר במכללות ובאוניברסיטאות השונות.  למידה מקוונת, מאפשרת לתלמידים לקבל את המידע והכלים החיוניים באופן מידי ולכן, היא נחשבת לשיטת לימוד נגישה וזמינה.

האם לימודים מקוונים מהבית מאיימים על האוניברסיטאות והמכללות?

יש לדעת, כי לימוד עצמאי, אינו מאיים על מוסדות הלימוד האקדמאיים כגון מכללות ואוניברסיטאות. באקדמיות השונות, קיים תו תקן וקרדיטיזציה ותו תקן זה, יישאר בעינו, היות וזוהי הדרך היחידה של המעסיקים לדעת כי מה שהתלמידים למדו שווה משהו. ברגע שאדם מסוים מגיע למקום עבודה לראיון עם תואר מוכר, אז יודעים שיש מי שבדק את האיכות של הלימודים. יש לציין כ בנוסף כי האינטרנט מצד שני, מאפשר לכל אדם שהוא ראוי ליכולות לימוד אקדמאיות לנסות לימודים בשיטת האינטרנט כלומר, לימודים מרחוק. יש סטודנטים המעוניינים ללמוד עבור מכינה לעיצוב ומכינה להנדסה, מה שהאינטרנט עשוי לתת את הכלים הנחוצים לתלמידים, כך שיגיעו מוכנים וישתלבו בלימודים בקלות באוניברסיטאות ובמכללות השונות  ברחבי הארץ שהם יתקבלו בהן.