איך מתכננים לימודים בצורה יעילה?

לימודים הם המשאב החשוב ביותר העומד לרשות מועמדים לשוק העבודה המודרני. כתוצאה מכך, השאלה העיקרית היא איך מתכננים לימודים תוך השגת סיפוק אישי ושיפור הפוטנציאל הכלכלי

תכנון לימודים אמור לעמוד כיום בראש סדר העדיפויות של חיילים משוחררים וצעירים המתלבטים לגבי מסלולים שונים באקדמיה. בנוסף, תכנון מן הסוג הזה רלוונטי גם לבעלי עבודה או למי שמחפש אחר קריירה שנייה ושלישית. המאפיין המשותף לכולם הוא דגש על מיצוי שאיפות אישיות ובחירת מסלול לימודים מאתגר, דינאמי ורלוונטי.

בניגוד למה שנהוג לחשוב, לא כל מסלולי הלימודים הקיימים עונים על קריטריונים מן הסוג הזה. הדרך הטובה ביותר להבטיח בחירה מוצלחת היא להשקיע בתכנון ולהיעזר בידע של אנשי מקצוע. אז איך מתכננים לימודים בצורה יעילה ומי יכול לעזור בנושא?

כללים לתכנון מוצלח

הנה כמה כללים מהם כדאי להתחיל במהלך תכנון של מסלולי לימודים או פיתוח קריירה:

א. שימו דגש על תחומי העניין שלכם – זכרו כי לכל אחד יש תחומי עניין אחרים שיכולים לבוא לידי ביטוי בדרכים שונות. היעזרו בהמלצות של חברים, בני משפחה או קולגות, אך אל תוותרו על תחומי העניין הסובייקטיביים שלכם. תחומי עניין אלו יכוונו אתכם למסלולי לימוד אטרקטיביים ויבטיחו מחויבות מלאה לתואר ולתעודה.

ב. הגדירו את הצרכים והמטרות – במידה ויש הגבלות טכניות מסוימות על מסלולי לימוד ספציפיים, כדאי שתכירו אותם מראש. הגדירו את הצרכים והמטרות שלכם בכפוף לתנאי קבלה, לוח זמנים, מיקום הקורסים, כמות הקורסים, רמת הלימודים וכדומה. הצרכים והמטרות תורמים לתכנון יעיל היות והם מונעים עוגמת נפש או בזבוז של זמן וכסף.

ג. חשבו על הטווח הרחוק – הבעיה הגדולה ביותר עם תכנון היא שיש צורך במחשבה לטווח רחוק. רוב הסטודנטים והצעירים אינם מחזיקים בפרספקטיבה מתאימה והם נוטים לראות לנגד עיניהם רק את העתיד הקרוב, על אף שמדובר בטעות. חשבו מה יקרה אחרי הלימודים וקחו בחשבון את האופן בו המסלול שתבחרו צפוי להשפיע על עתידכם הכלכלי והמקצועי.

התייעצות עם אנשי מקצוע

למזלם של סטודנטים בישראל ובמדינות מפותחות נוספות, יש המון אנשי מקצוע שיכולים לעזור בעת תכנון לימודים. אנשים אלו עוברים הכשרה מיוחדת והם מכירים היטב את המאפיינים של מסלולי הלימוד השונים. באמצעות התייעצות עם אנשי מקצוע ניתן לערוך סינון ראשוני בין מסלולי לימוד, לקבל מידע חדש ולשמוע על אפשרויות טריות. מוסדות להשכלה גבוהה עורכים לא מעט שינויים בין סמסטרים והמטרה של סטודנטים צריכה להיות היכרות רחבה ככל האפשר.

לסיכום, בחירת מסלול לימודים מתחילה בהיכרות עם תחומי עניין אישיים. לאחר מכן יש להגדיר צרכים ומטרות ולכל אורך הדרך חשוב לזכור את המשמעות של כל בחירה בטווח הארוך. כך מבטיחים תכנון שהוא לא רק יעיל ומוצלח, אלא גם מהנה ומתגמל.