איך נעזר בחוזקות שלנו כדי לבחור מסלול לימודים?

מסלול לימודים
מסלול לימודים

מסלול לימודים

בחייו של אדם מגיע הרגע שבו השאלה "מה תרצה להיות כשתהיה גדול?", הופכת להיות השאלה שאנו שואלים את עצמנו. לרוב השאלה עולה כשאנו חשים מוכנים להתחיל לימודים שיובילו אותנו בהמשך לתחילתה של קריירה. אך התשובה אינה תמיד חד־משמעית, ועלינו להעמיק בנושא טרם נוכל לגבש דעה סופית בנושא.

אחד הדברים שעשויים לעזור בבחירת סוג הלימודים שנרצה להירשם אליהם הוא זיהוי של החוזקות שלנו. ההבנה הזו עשויה להוסיף פרטים לתמונה ולעזור בהתמקדות על המקצועות שבהם אנו עשויים להצליח יותר. יתכן שתופתעו לגלות שלרוב כנשאל אדם מה הן החוזקות שלו, ייקח לו זמן רב לענות על השאלה והוא אף עשוי להתקשות. אין זה אומר כמובן שהן אינן קיימות, פשוט צריך לדעת להתבונן על עצמנו בצורה חיובית וכנה ולזהות מה הן.

התייעצו עם מי שמכיר אתכם הכי טוב

דרך נוחה להתחיל בזיהוי חוזקות היא על ידי פנייה לאנשים שאנו סומכים עליהם, בין אם אלה ההורים, או החברים ובים אם אלה קרובים או בני זוג. שאלו אותם מה בעיניהם החוזקות שלכם וכתבו אותן ברשימה. יתכן שבעת שתתבוננו ברשימה תהיו מאוד מופתעים לגלות את מה שרשום בה, ויתכן שתרגישו שאין כל קשר למה שאתם חושבים על עצמכם. אך זו דווקא הנקודה לנסות ולזהות מה מתוך הדברים הללו אולי דווקא כן מהדהדים אצלנו.

כתבו את הרגעים שאתם מחשיבים כהצלחה

חשבו על הרגעים בחייכם שאתם מגדירים כהצלחה. יתכן ומדובר בזכייה בתחרות כלשהי, ואולי דווקא בהצלחה חברתית או אמנותית. ברגע שתסדרו את נקודות ההצלחה האלה בראשכם, תוכלו להתחיל לזהות מכנה משותף ביניהם. נסו להבין, מה הדבר שהביא אתכם להצלחה בעיניכם, ואילו יכולות עזרו לכם להצליח?

מה למדתם לאורך השנים?

כלי נוסף שעשוי לסייע לכם הוא עריכת רשימה של יכולות וידע שרכשתם. תחילה כתבו את הרשימה בצורה הכי מפורטת שניתן. אחר כך התבוננו ברשימה ונסו להבין אילו מבין הדברים הללו היו קלים עבורכם להבנה או לעשייה, היכן חוויתם קושי והאם הצלחתם לגבור על אותו הקושי?

מה הייתם אומרים בראיון עבודה?

לאחר שעשיתם מחקר וערכתם רשימות אודות החוזקות שרואים בכם האנשים הקרובים אליכם, החוזקות שעולות מתוך ההצלחות שלכם והחוזקות שרכשתם במהלך חייכם, דמיינו לרגע שאתם ניגשים לראיון עבודה והמראיין מבקש מכם לספר לו על שלוש חוזקות שלכם. הרשו לעצמכם לספר לו על שלוש חוזקות שאתם גאים בהן. הניחו לעצמכם לדבר על עצמכם באור חיובי. לעיתים אנו למדים שדיבור על הדברים שאנו אוהבים בעצמנו עלולים להיתפס כיוהרה. אך אל דאגה, זהו אך ורק תרגיל ביניכם ובין עצמכם. לכן, אתם יכולים בהחלט לשחרר את הפחדים ולהביט על עצמכם בכנות.

כעת, אם ישנן מספר תוכניות לימודים שאתם שוקלים, בחנו אותם לאור המידע החדש שרכשתם על עצמכם. חשבו באילו מהמסלולים תוכלו להיעזר בחוזקות שלכם. בשלב הזה כבר תוכלו לראות בצורה ברורה יותר איזה נתיב עשוי להתאים לכם.