לימודי עיצוב דלתות כניסה

דלת כניסה… מה כבר צריך לדעת כדי לעצב אותה? הרי כל דלתות הכניסה נראות אותו הדבר, דלתות פלדה בדרך כלל עם ציפוי בגוון חום, ואכן ניתן לזהות אחידות עיצובית בולטת בעולם של דלתות כניסה, אחידות שמקורה בהמצאת דלת הפלדה שאומצה במהירות על ידי בתים רבים, שבחרו באופציה המתכתית כאופציה המגוננת והבטוחה ביותר, ויחד עם זאת גם בעלת עיצוב סטנדרטי ואסתטי, גם אם לא משהו שאפשר להגדיר כמעוצב. יחד עם זאת, עולם דלתות הכניסה הוא עולם רחב הרבה יותר כאשר עוברים למרחב של בתים פרטיים, ובשנים האחרונות גם בדירות בבתים משותפים. היום האפשרויות הן רבות הרבה יותר, והיום כבר קיימות הטכנולוגיות שמאפשרות את אותה רמת בטחון של דלת פלדה, עם רמת העיצוב שהיינו מצפים למשל מדלת עץ.

לימודי עיצוב תעשייתי או עיצוב מוצר

לימודי עיצוב דלתות כניסה הם לימודים שאינם מסתכמים בתחום עיצוב זה, ולמעשה העיסוק בתחום זה הוא עיסוק שמתחיל בלימודי עיצוב כלליים, בדרך כלל לימודי עיצוב תעשייתי או לימודי עיצוב מוצר. למרות שעבור האדם הבלתי מקצועי, התהליך של עיצוב דלת נראה כמו תהליך פשוט למדי עם מוטיבים שחוזרים על עצמם, בפועל, עיצוב דלת כניסה הוא תהליך מורכב ומקצועי, המבוסס על עקרונות עיצוב מקצועיים, ולוקח בחשבון לא רק את האלמנטים העיצוביים המשולבים בדלת עצמה, אלא גם את האופן בו משתלבת הדלת במרחב בו היא מותקנת, והאופן בו מביאה הדלת לידי ביטוי ערכים של בטחון, פרטיות ועיצוב גם יחד, שלושה ערכים חשובים בכל תהליך של תכנון ועיצוב דלתות כניסה.

לימוד שורה ארוכה של מרכיבים ועקרונות עיצוב מקצועיים

לימודי העיצוב הם לימודים מקיפים, הכוללים שורה של נושאים מקצועיים, לרבות מקורות השראה, חומרי גלם, גוונים ושילובי צבעים, מרקמים, גימור, חיפוי, חוזק מבני, תצורות, פרופורציות, מידות ועוד. למראה דלת כניסה מוגמרת, אדם מן השורה עשוי שלא לראות את כל המחשבה והתכנון שהושקעו בדלת, אך בפועל, לו היה נדרש אותו אדם לעצב דלת כניסה בעצמו, היה מוצא שאינו יודע במה להתחיל וכיצד לעשות זאת. לימודי עיצוב הם לימודים המעניקים לבוגרים את כל הכלים הנדרשים לעיצוב מגוון רחב של מוצרים וגופים, ובהם גם דלתות כניסה ורהיטים בכלל.

לימודי עיצוב במוסדות לימוד מסודרים

לימודי העיצוב הם לימודים מקיפים אותם יש ללמוד במסגרת תואר הנדסי, או לימודי תעודה מקיפים. יחד עם זאת, ישנם גם מסלולי לימוד מאוד ממוקדים, סביב הנושא הספציפי של עיצוב דלתות כניסה ודלתות פנים. לימודים אלה בדרך כלל אינם זמינים במסגרת מוסדות לימוד מסודרים, ומדובר בדרך כלל בתהליכי לימוד פנימיים, שמציעות חברות העוסקות בתחום לעובדיהן. יחד עם זאת, חברות מקצועיות המכבדות את עצמן ולקוחותיהן, תשכורנה בדרך כלל אנשי עיצוב מקצועיים, שלאורך זמן ירכשו את ההתמחות הנדרשת בתחום הספציפי.