הורה יקר היזהר: מחונן מאחוריך!

הורה יקר! אם הילד שלך מחונן, עליך להיות זהיר בשיחות האישיות שאתם ההורים מנהלים בינכם, כי הילד המחונן ימצא דרכים מתוחכמות לצותת לכם.

להיות הורה למחונן זה זכות- אך אתגר!

להיות הורה לילד שהובחן מחונן, זה אתגר, אך יכול גם להביא סיפוק, משום שמחונן יכול לתרום רבות לחברה עם השנים, אם יקבל את הכלים המתאימים. אין ספק שמחוננים יכולים לתרום רבות למדע, לתעשייה ולעולם ההייטק, אך כאשר הם ילדים, הם זקוקים להרבה אתגרים על מנת להתפתח. ילדים רבים בעלי הפרעת קשב וריכוז, הם למעשה מחוננים.

לעיתים, מרגישים את הילד המחונן כבר בבטן, כאשר הוא מגלה פעילות יתר. אולם האתגר האמתי מתחיל כאשר הילד לומד לזחול.

אילו משחקים יתאימו לתינוק מחונן?

תינוק מחונן יאבד די מהר עניין במשחק בקשקשנים. כאשר התינוק המחונן יתחיל לזחול ולעמוד, הוא יגלה עניין דווקא בריקון ארונות ומגירות. לכן, תינוקות מחוננים זקוקים למשחקים מעניינים שיפתחו את האינטליגנציה, כמו: קוביות גדולות, כוסות הנכנסות אחת בתוך השנייה, מגדל טבעות או משחק שניתן להכניס קוביות לפי צורות בתוכו. משחקים אלו יתנו עניין לתינוק.

כאשר התינוק יגדל מעט, הוא יצטרך משחקים מעניינים כמו פאזלים ומשחקי הרכבה.

משחקי הרכבה ובנייה לילד מחונן

ילד מחונן לא יסתפק בפאזלים פשוטים. ילד מחונן יהיה מסוגל לשבת בסבלנות מרובה ולהרכיב פאזלים של אלפי חלקים. משחק אהוב על ילדים מחוננים הוא לגו. ילדים מחוננים יכולים לבנות יצירות מורכבות בעזרת לגו. במקרה זה, מומלץ לשלוח ילדים מחוננים לחוגי לגו הנדסי.

על ההורה לשמש כאנציקלופדיה לילד

אחד מהאתגרים של הורים לילדים מחוננים, הוא להשיב על השאלות. ילדים מחוננים מרבים לשאול שאלות על הטבע והעולם שסביבם. שאלות אלו מציבות אתגר להורה, שלא תמיד מסוגל להשיב על השאלות. מה יעשה ההורה כאשר הילד ישאל שאלות קשות?

  1. כדאי שההורה יקרא מעט בספרים, כדי להשכיל ולרכוש את היכולת להשיב על השאלות.
  2. כאשר הילד גדל ויודע לקרוא, מומלץ שההורה יקנה לילד ספרי מדע לילדים, בהם הילד ימצא תשובות. הספרים האהובים ביותר על מחוננים הם אנציקלופדיות. יש היום מגוון רחב של אנציקלופדיות לילדים במחירים סבירים.

חוגי מוזיקה למחוננים

כדאי מאוד להורה לשלוח את הילד המחונן לחוגי העשרה. מחוננים רבים נמשכים לתחום המוזיקה. כלי נגינה המתאים מאוד למחוננים הוא כינור. עצם הלימוד של תורת המוזיקה מתאים מאוד לילדים מחוננים. חוגים נוספים המתאימים לילדים מחוננים הם אלקטרוניקה וטיסנאות המשלבת מכניקה. ילדים מחוננים אוהבים מאוד לבנות בלגו ולשלב מערכות אלקטרוניקה בבנייה.