הכשרת נהגי אוטובוס בישראל

אדם אשר רוצה להגיש מועמדות למשרת נהג הסעות או נהג אוטובוס נדרש להציג רישיון מתאים. נהג הסעות מחויב במסלול הכשרה הזהה לכל נהג רכב ציבורי בישראל.

רישיון נהיגה לרכב ציבורי כמו אוטובוס מוגדר בדרגה D, בעוד רישיון נהיגה למונית מוגדר על פי משרד התחבורה בדרגת 1D.

מי רשאי להיות נהג רכב ציבורי?

אלו התנאים בהם צריך לעמוד אדם שרוצה להיות נהג הסעות או אוטובוס:

–        אזרחות ישראלית ותעודת זהות כחולה

–        גיל 20.5 לפחות וקבלת רישיון מגיל 21 ומעלה

–        ידיעת השפה העברית או הערבית ברמת קרוא וכתוב

–        ותק של שנתיים ברישיון נהיגה לרכב פרטי או רכב משא

–        בעל השכלה של 8 שנות לימוד לפחות

–        רישיון נהיגה בר תוקף

בהינתן התנאים הללו ניתן להתחיל בתהליך הוצאת רישיון. השלב הראשון הוא מילוי טופס בקשה, וצירוף תמונה אותה ניתן להוציא באחת מתחנות הצילום המורשות. לאחר מכן יש לעבור בדיקה אצל אופטימטריסט מורשה או רופא עיניים. בשלב הבא ניגש המועמד אל משרד הרישוי הקרוב למקום מגוריו ומציג את כל המסמכים. משרד הרישוי מעביר למשטרת ישראל בקשה על אישור תעודת יושר, ולאחר מכן מזומן הנהג לבדיקות רפואיות נוספות במכון הרפואי לבטיחות בדרכים. במידה ורופא המכון ממליץ על מתן רישיון נהיגה לרכב ציבורי, רשות הרישוי מאשרת את המשך ההליכים וביצוע המבחנים.

מה כולל הקורס אותו יש לעבור על מנת להוציא רישיון נהיגה לרכב ציבורי?

נהג הסעות ונהג אוטובוס חייב ללמוד קורס לרכב ציבורי, ולעבור בהצלחה מבחן עיוני ומעשי. המבחן מותאם לסוג הרישיון, ולכן קיים הבדל בין מבחן לרישיון על מונית לבין מבחן לרישיון על אוטובוס. את הקורס עצמו עובר המועמד בבתי ספר לנהיגה.

הקורס כולל את הנושאים הבאים ומחולק על פי שעות:

א. דיני תעבורה

ב. הכרת הרכב

ג. נהיגה מונעת

ד. אנגלית

ה. עזרה ראשונה

ו. ידיעת הארץ

ז. כיבוי אש וחבלה

ח. לימודי חברה ועבודה

ט. מסיעי ילדים

לאחר הקורס יכול מועמד לנהג הסעות לגשת אל בחינות הגמר. הבחינה העיונית בדיני תעבורה מורכבת על ידי אגף הרישוי במשרד התחבורה, כאשר הבחינות העיוניות בהכרת הרכב וידיעת הארץ מועברות על ידי מחלקת הבחינות של משרד עבודה. את יתר הבחינות העיוניות מקיימות המכללות המלמדות ובתי הספר לנהיגה. לבסוף מבצע המועמד בחינה מעשית המפוקחת על ידי בוחן נהיגה מטעם אגף הרישוי למונית או אוטובוס.

הצלחה בתהליך הלימודים מזכה בתעודת גמר. לאחר מכן מנפיקה רשות הרישוי את רישיון הנהיגה המתאים, באמצעותו יכול הנהג להשתלב בתחום התחבורה. תהליך ההכשרה של הנהגים נועד על מנת לשפר את השירות הניתן לציבור, למנוע תאונות דרכים, ובעיקר לעזור לנהגי הסעות להחזיק בידע הדרוש לביצוע משימתם בהצלחה.