המבחן הפסיכומטרי

מבחן פסיכומטרי הינו כלי הערכה עיקרי עבור מיון וסינון מועמדים ללימודים גבוהים בארץ. המבחן משמש, לצד תעודת הבגרות כתנאי קבלה לרוב הפקולטות בארץ. המבחן נכתב, מועבר ונבדק על ידי המרכז הארצי לבחינות הערכה וההרשמה אליו נערכת ישירות מול המרכז ללא צורך להירשם לאוניברסיטה ספציפית.

מבנה הבחינה

מבחן פסיכומטרי מורכב מתשעה פרקים העוסקים בשלושה תחומים – חשיבה כמותית, חשיבה מילולית וידיעת השפה האנגלית. כמו כן, תמיד פותח את הבחינה פרק כתיבת חיבור בעברית. חלק החיבור הינו החלק היחיד במבחן הכרוך בכתיבה. שאר הבחינה מתקיימת במתכונת של מבחן אמריקאי, כך שעבור כל שאלה יש מספר תשובות אשר רק אחת מהן נכונה. מלבד כתיבת החיבור משתנים הפרקים בבחינה בסדר הופעתם וכוללים שני פרקים בכול תחום, ועוד שני פרקי פיילוט העשויים להיות מכל תחום ומיועדים למטרות מחקר ובדיקה של המרכז הארצי לבחינות והערכה. לכן, ציוניהם אינם נכללים בציון הבחינה. חשוב לציין שאין אפשרות לדעת מהם פרקי הפיילוט ויש להתייחס לכל הבחינה באופן זהה.

 

משך הבחינה

הפסיכומטרי אורך שלוש שעות וחצי ומורכב ממאה שבעים וארבע שאלות פחות או יותר. מלבד פרק החיבור הראשון, לו מוקצות שלושים דקות, מוקצים לשאר פרקי הבחינה עשרים דקות. חשוב לדעת כי אין בבחינה הפסקות וכן אין אפשרות לחזור אחורה או להתקדם קדימה בטרם סיום הזמן המוקצב לכל פרק. לכן, אם נותר לכם זמן בסיומו של פרק הקדישו אותו לבדיקת תשובות שאינכם בטוחים לגביהן.

הכנה לבחינת הפסיכומטרי

מבחן פסיכומטרי הינו מבחן ארוך וקשה שאינו דומה במהותו ובשאלותיו לבגרויות. בנוסף, המשקל שיש לו לקבלה ללימודים, בעיקר במקצועות המבוקשים כמו רפואה, פסיכולוגיה, מדעי המחשב וניהול הוא רב. לכן הכנה לפסיכומטרי הינה מהותית וחיונית להשגת ציון גבוה ולקבלה לפקולטות המבוקשות. הכנה זו המוצעת על ידי מספר מכונים מקצועיים מתחילה בהיכרות עם מבנה הבחינה ופרקיה, עם סוגי השאלות והתשובות, וכן עם הוראות הבחינה השונות.

מכוני הפסיכומטרי לומדים את המבחן לעומק ומכירים את סוגי השאלות שעשויות להופיע במחבן ואת השיטות הכי יעילות ומהירות לפתרונן. היות שמרכיב הזמן הוא מרכיב חשוב בהצלחה בבחינה, שיטות אלה עשויות לשפר משמעותית את הישגיכם בבחינה. עם זאת, הדרך הבטוחה ביותר להכנה היא בעזרת תרגול ממושך ועקבי. לכן, לא מספיק ללמוד במסגרת הקורס, אלא יש חשיבות ללמידה מרוכזת בבית. לכן, מכונים רבים מספקים ספרי לימוד לתרגול בבית או תוכנות ללמידה מול המחשב. בנסף, מלמדים בקורסי הפסיכומטרי כיצד להתמודד עם הקושי של המבחן בעזרת בחינות סימולאציה באורך מלא, המדמות את תנאי המבחן האמיתי. כך זוכים הלומדים להכיר ולהבין את אופי ומהות הבחינה, דבר המקל באופן ניכר על ההתמודדות עימה וההצלחה בה.