התארים שישמחו אתכם כל הדרך אל הבנק

שוק העבודה בישראל וגם בעולם כולו מקבל צורה שונה מזו של העבר- העתיד הוא טכנולוגי יותר, חדשני, תוחלת החיים נהיית ארוכה יותר ועל כן ישנם שינויים רבים יותר. כך נראה כי צומחים מקצועות חדשים שכלל לא היו קיימים רק לפני שנים אחדות.

בשוק העבודה של היום, התעסוקה מאוד מהירה. העובדים אינם צריכים להיות רק בעלי תארים רלוונטיים, אלא גם בעלי כושר למידה מהיר ובעלי יכולת לעבור מתחום אחר למישנהו בצורה חלקה ויעילה. לעיתים למידת התחום החדש תדרוש מכם יכולת למידה עצמית ומציאת מקורות מידע באינטרנט ומחוצה לו. כך למשל עליכם לדאוג ללמידה שוטפת ולהתעדכנות בתחומכם על ידי הרשמה לניוזלטרים מסוימים וספציפיים על מנת להישאר מעודכנים או לחילופין ללמוד קורסים מסוימים כהשלמות למידה.

לאלו מבינכם השואלים את עצמם היכן טמון העתיד, נראה כי ישנם מספר ענפים הנמצאים בתנועה מעלה:

1. הייטק–  תעשיית ההייטק מתפתחת בקצב מסחרר בארץ ובעולם. מי שיבקש להשתלב בעולם הזה לא יוכל להסתפק בתואר רלוונטי ותו לא. בהתאם לתחום העיסוק שלכם, תצטרכו לקחת קורסים המתמקצעים בנושאים מסוימים כמו למשל בתחומי המובייל, מיחשובי ענן ואבטחת מידע. לכן רצוי ללמוד מקצועות כמו מדעי המחשב, הנדסת חשמל ואלקטרוניקה והנדסת מערכות מידע.

2. בריאות–  ענף הרפואה אף הוא צומח במהירות היות ותוחלת החיים בעלייה. מקצועות רבים בענף הרפואה צומחים בהשוואה לשנים קודמות בין מקצועות הרפואה המשלימה או האלטרנטיבית. המקצוע הנחשק ביותר בשנים האחרונות הוא לימודי אחיות וסיעוד רפואי.  לשם התשלבות בתעשיה זו עליכם ללמוד לימודי אחות מוסמכת או לחילופין רפואה.

3. ביו-טק– ענף הביו רפואה הינו ענף הצומח בישראל בצורה מרהיבה בשנים האחרונות. עקרונית מדובר על תעשיית ההייטק בענף הרפואה המתאפיין במיכשור רפואי מתקדם מאוד מבחינה טכנולוגית וגם בענף זה מבוקשים בוגרי לימודי מדעי המחשב, כימיה או גנטיקה. מי שיזכה להשתלב בתחום זה יזכה לתנאים טובים מאוד ממעסיקיו ולעיתים אף מניות מהחברה בה הוא מועסק (במקרה שמדובר בחברת סטארט אפ). היות וזהו תחום בו קשה למצוא עובדים המתמחים במקצועות אלו- המעסיקים לרוב רוצים לשמר את עובדיהם ומעניקים להם שלל הטבות.

4. קלינטק– המודעות למשברים הפוקדים ושעוד יפקדו את כדור הארץ הולכת וגוברת ועל כן ענף זה צומח בשנים האחרונות יותר ויותר. מתפתחת מגמה של יצירה ופיתוח אנרגיות ירוקות ואף גובר הביקוש למהנדסי מים, מומחים בתחום הביו טכנולוגיה, מהנדסי חשמל ועוד. בפיתוח האנרגיה הירוקה מתמקדים ביצירת חשמל ירוק וסולארי. חברות רבות וצעירות המתחילות להיכנס לתחום זה מצליחות לגייס בקלות יחסית כספים ממשקיעים, בשל הפוטנציאל התיאורתי למצוא פתרון לאתגרים הסביבתיים השונים. על מנת לעסוק בתחום זה עליכם ללמוד פיסיקה, כימיה, ביולוגיה וכו'.