לימודי רפואת שיניים

רפואת שיניים הוא מקצוע, הדורש השכלה אקדמית מתאימה ואין שום מרכיב במקצוע זה שאותו ניתן ללמוד במסגרת לימודי תעודה, חוג, קורס חיצוני או סדנה. עולם רפואת השיניים הוא עולם מפוקח ונתון לרגולציה, ויש לכך סיבות טובות מאוד. אף אחד מאיתנו לא היה רוצה להגיע לרופא שיניים שאת לימודיו השלים באמצעות קורסים מגוונים במסגרת לימודי תעודה, וללא הגב האקדמי של אוניברסיטה מתאימה. בהתאם לכך, אם אתם רוצים ללמוד כיצד לבצע טיפולי שורש, טיפולי חידוש טיפול שורש, סתימה, עקירה או השתלה All On 4, יהיה עליכם לעבור את המסלול האקדמי המלא.

לימודים אקדמיים במסגרת אוניברסיטאות מובילות

מסלול הלימודים האקדמי של רפואת שיניים הוא מסלול הנמשך כ 6 שנים, ומבוצע במסגרת חוגים ייעודיים באוניברסיטאות השונות. האוניברסיטה העברית הוא מוסד הלימודים הבולט ביותר בישראל בתחום זה, ופעילותו בתחום מבוססת בפקולטה לרפואת שיניים הממוקמת במרכז הרפואי הדסה עין כרם. למעשה, כל הלימודים העיוניים והמעשיים במסלול מבוצעים במסגרת החוג, ומועברים על ידי סגל בכיר של רופאי שיניים מנוסים המתפקדים גם כמרצים מן השורה ומן החוץ. כמו כן, לצורך הענקת ההשכלה הנדרשת לכל בוגרי החוג, לרשות הסטודנטים עומדות מרפאות לימודיות עם כל המכשור הנדרש.

שיניים לבנות

תהליכי לימוד עיוניים ומעשיים בסביבה מבוקרת

התהליכים של טיפולי חידוש טיפול שורש או כל טיפול שיניים אחר, הם תהליכים שמחייבים ניסיון ולעולם לא יבצע רופא שיניים מתחיל, בוגר לימודי רפואת שיניים, טיפול שיניים ראשון באופן עצמאי ובסביבה ללא פיקוח. בהתאם לכך, תהליך הלימוד של רפואת שיניים הוא תהליך הכולל גם שלב של התמחות או סטאז', שבו מבצע הסטודנט טיפולי שיניים אמיתיים ואותנטיים, אבל בסביבה מבוקרת ומפוקחת בצורה מלאה, לרבות רופא בכיר שצמוד אליו ומפקח על מעשיו. כאמור, את התשתית הנדרשת ללימודים אלה ניתן למצוא באוניברסיטאות מובילות בלבד, וכל הצעה אחרת ללימודי רפואת שיניים שלא במסגרת אוניברסיטה, אם קיימת כזאת, היא הצעה שאינה אותנטית.

האם מקצוע רפואת השיניים אכן מתאים לכם?

לבסוף, עליכם לשאול את עצמכם האם זה מתאים לכם. רפואת שיניים הוא תחום שמגיע עם אחריות רבה, ובסופו של דבר מדובר בתהליכים טכניים שחוזרים על עצמם טיפול אחרי טיפול. על אף ההילה והסטטוס הנלווים למקצועות הרפואה השונים, חשוב מאוד לבחון את שגרת העבודה היום יומית של רופא שיניים טיפוסי, כדי להבין האם טיפולי חידוש טיפול שורש, סתימות, עקירות או אפילו השתלות, הן פעולות שמספקות לכם את האתגר המקצועי לו אתם זקוקים, ואת העניין אותו אתם מחפשים בתהליך של רכישת מקצוע. תוכלו למצוא מידע רב בנושא באמצעות מאמרים מקצועיים וסרטוני וידאו, וכן לקבל ייעוץ מרופאים פעילים וממוסדות הלימוד שגם הם יעבירו אתכם תהליכי קבלה ארוכים, על מנת לוודא שאתם אכן מתאימים למקצוע.