להיות שמאי רכב – כל מה שצריך לדעת

תפקידו של שמאי רכב

שמאי רכב הוא איש מקצוע העוסק בהערכת שווי כספי של רכב או נזק לרכב. מלבד הערכת עלות התיקון של רכב שנפגע בתאונה, השמאי אחראי לתת חוות דעת אובייקטיבית אשר תשמש מסגרת תשלום של מבוטח או מבטח למוסך העוסק בתיקון הרכב. מלבד זאת, שמאי רכב מחזיק במספר תפקידים נוספים:

–          קביעת מחיר שוק של רכב משומש

–          קביעת שיעור ירידת ערך בגין נזקי תאונת דרכים

–          שומה של נזקים, פגמים או ליקויים ברכב חדש או משומש

–          קביעת חבות לאחר חקירת תאונות דרכים

–          מתן חוות דעת בנושאים טכניים

–          ייעוץ לצמצום סיכונים ומניעת נזקים

–          ניהול תביעות מול חברות הביטוח

הייחודיות של מקצוע השמאות הוא בנקודת המפגש בין צרכי הלקוחות, חברות הביטוח והמוסכים. למעשה, השמאי הוא האדם האובייקטיבי המיוחד אשר חוות דעתו צריכה להתקבל על פי החוק בקרב כל הגורמים. מצד שני, באפשרותם של אזרחי לשכור את שירותיו של שמאי פרטי בתביעות לפי פוליסת הרכב. בנוסף, כל אדם רשאי לבחור בעצמו את שמאי החוץ בתביעות בשל נזק לרכב לפי ביטוח מקיף או תביעות צד ג'.

ניגוד אינטרסים בתחום השמאות

שמאים מחויבים לכללי אתיקה אשר המטרה שלהם היא מניעת פעולות לא חוקיות. שמאי אינו יכול להתייצב באופן אוטומטי לצידה של חברת הביטוח, המוסך או הלקוח. למרות שמדובר על תפקיד רגיש בעל פיתויים, שמאי מקצועי עם רישיון וניסיון יידע כיצד להימנע מביצוע פעולות מן הסוג הזה. השמאי נתון ללחצים מצד בעלי אינטרסים שונים, אך הוא נדרש להציג אמות מידה ראויות ושוויוניות בכל הנוגע לממצאים. הכללים על פיהם פועלים שמאים מופיעים באופן מפורט באתר איגוד השמאים וכוללים סעיפים רבים כגון:

–          מתן שירות ללא משוא פנים וללא תלות בגורם כלשהו

–          שמירה על כבוד המקצוע ומטרות האיגוד

–          הקפדה על נכונות המידע הנמסר לשולחיו

–          הגשת מסקנות לפי מיטב שיקול הדעת ובכפוף לכללי הדין

האם לפנות אל שמאי עצמאי או שכיר?

ההבדל בין שמאי עצמאי או שכיר לא אמור להשפיע על עבודתו. כפי שניתן ללמוד מתוך כללי האתיקה, שמאי המעוניין לשמור על התעודה המקצועית ועל המשרה שלו מחויב לשירות הוגן וראוי. יחד עם זאת, אין ספק כי שמאי עצמאי גמיש יותר מבחינת סוג השירותים אותם הוא יכול לספק לבעלי רכבים. כך לדוגמא ניתן להיעזר בשירות של שמאי עצמאי המשתייך לאיגוד לצורך התייעצות לפני הגשת תביעה, אך לפנות אל שמאי מטעם חברת הביטוח לאחר תאונה. למרות שמבחינה פרקטית יש לשניהם ידע מקצועי זהה, המחויבות בכל אחד מהמקרים היא שונה.

שמאי רכב הוא תפקיד מורכב אך חשוב. ניתן לבחור שמאי חוץ לטיפול בתביעות ביטוח רכב, כדאי להקפיד על פנייה אל שמאי החבר באיגוד השמאים ומומלץ להתייעץ עם סוכן הביטוח לגבי שמאי מנוסה ואמין.

המאמר באדיבות מכללת המסלול הנכון – קורסים למקצועות הרכב

תגובה אחת

  1. יפה! ב- יולי 9, 2013 בשעה 10:58 am

    זה עזר לי מאוד