לימודים אקדמיים עם ממוצע בגרויות נמוך – היתכן?

אחת הבעיות בהן נתקלים צעירים רבים שהשתחררו מן הצבא ומעוניינים ללמוד, היא בעיית דרישות הקבלה ללימודים אקדמיים. היות וכיום כל עבודה המכבדת את עצמה דורשת תואר ראשון, נושא הלימודים הוא חם מתמיד ודרישות הקבלה מטפסות מעלה בכל שנה מחדש בעיקר באוניברסיטאות, אך גם במכללות.כמובן, שמצב זה מציב את מי שלא הקדישו את שנות התיכון שלהם ללימודים אינטנסיביים ואינם בעלי ממוצע מספק, בבעיה עם הקבלה ללימודים. אז כיצד בכל זאת ניתן להתקבל? מכינה קדם אקדמית!

מה זה מכינה קדם אקדמית ולמי היא מיועדת?

מכינה קדם אקדמית, כשמה כן היא- מיועדת להכין את הצעירים המעוניינים ללמוד לקראת לימודיהם האקדמיים. מדובר במסלול הפתוח לכולם אך פונה בעיקר למי שזקוקים להשלמות במקצועות מסויימים בהם חסרה להם בגרות (לדוגמא מי שהולכים ללמוד מקצועות ריאליים וזקוקים לרכישת ידע בתחומי הפיזיקה והכימיה) או שאינם עומדים בתנאי הקבלה המינמליים מבחינת ממוצע הבגרויות.

המכינה מאפשרת למעשה בתקופה קצרה של חודש עד חודשיים להשלים את הנדרש מבחינה לימודית הן מבחינת ציונים והן מבחינת רכישת ידע חסר אשר נדרשים לו בתקופת התואר.

מכינה = קבלה אוטמטית ללימודים בסופה?

רבים חושבים כי עצם העובדה שלקחו חלק במכינה אקדמית של מוסד מסויים, מבטיחה במאה אחוז את קבלתם למסלול הלימודים באותו מוסד אליו משתייכת המכינה. זוהי קונספציה שאינה נכונה והגיע הזמן לשבור אותה. המכינה אינה מבטיחה קבלה ללימודים אך היא כן משפרת את סיכויי הקבלה. בסוף המכינה, נערכת בחינה שלמעשה תוצאותיה מחליפות את ממוצע הבגרויות הנדרש מן המועמדים.

תוצאה שעומדת בתנאי הקבלה שהציב המוסד במסלול הספציפי תכניס את הלומד כמועמד מן המניין. אם תוצאת הבחינה אינה עומדת בסף הנדרש, לא יוכל הלומד להתקבל ללימודים במוסד הספציפי, אך כן שמורה לו הזכות להשתמש בתוצאות בחינת המכינה במקום להציג תעודת בגרות וממוצע משוקלל שלה.

לא רק באוניברסיטאות

עוד דבר שכדאי לדעת לגבי מכינות, הן שמדובר במסלול לימוד חלופי שאינו רק נחלת האוניברסיטאות. כיום גם המכללות האקדמיות המובילות מציעות מכינות במקצועות שונים ובמסלולים שונים, ואפילו מכינות המיועדות למי שאובחנו כסובלים מלקויות למידה.

המכינות, כמסלול הכנה טרום לימודי, שאינו נחשב לחלק מן התואר, משולמות בנפרד וגם אם הסטודנט/ית במכינה לא התקבלו בסופו של דבר למסלול שרצו, הכסף אינו מוחזר: דבר שחשוב לקחת בחשבון מבעוד מועד. יחד עם זאת, השוואה למחירי קורסי השלמת הבגרויות בבתי הספר המיועדים לכך, יראו שלמרות הסיכון הקל שכרוך במכינות, עדיין הן בעלות ערך ומחירן יכול להיות נמוך בעשרות אחוזים ביחס לזה של קורסי הבגרויות לאחר צבא.

היתרון של הגדול – נקודות זכות לתואר

בכל תואר ראשון, נדרשים הסטודנטים לצבור מספר מסויים של נקודות זכות אקדמיות על מנת לקבל את התואר. אחד מן היתרונות הגדולים של מי שמצליחים לעמוד בהצלחה במכינות, טמון בעובדה כי חלק מקורסי היסוד הנלמדים במכינות מוכרים לנקודות זכות בתואר וכך הסטודנטים שהגיעו מרקע זה,  למעשה זוכים בפטורים ובקורסים עליהם הם יכולים לוותר משום שלמדו אותם עוד בטרם התואר. במקומם הם זכאים להשתתף ביותר קורסי בחירה, דבר שעשוי להפוך את הלימודים לתואר למעניינים ומעשירים הרבה יותר.

במילים אחרות, למרות שנהוג להסתכל על מכינות כמעין דרך עקיפה לקבלה ללימודים אשר מורידה את רמת הלימודים, למעשה מדובר בהזדמנות להעשיר ידע ולזכות בנקודות זכות למרות ועל אף הישגים לימודיים נמוכים מן התיכון. למתקבלי המכינה עומדת הזכות לשפר את הישגיהם וסיכויי הקבלה שלהם וכן לזכות בפטורים מקורסים במסלולים מסויימים.

לצד היתרונות הללו, עומדים גם החסרונות כי מדובר בתשלום נוסף נפרד שיש לשלם עוד בטרם הלימודים וכן העובדה שמדובר בעוד מספר חודשי לימוד נוספים מעבר לתואר עצמו. כל אלו כאמור, הם שיקולים חשובים אותם יש לקחת בחשבון כאשר מתעניינים בהרשמה למכינות השונות שבשוק הלימודים.