לימודים בגרמניה – כל מה שצריך לדעת

 לימודים בגרמניה – נקודות חשובות

סטודנטים רבים חולמים ללמוד בחו"ל, בעיקר בגלל שקבלת תואר מאוניברסיטה בחו"ל משדרת מעין יוקרתיות וייחודיות ביחס לתעודות מאוניברסיטאות בארץ. אחת ממדינות אירופה הנחשקות ביותר על ידי ישראלים שמבקשים לרכוש השכלה בחו"ל הינה גרמניה. אז בואו נדבר קצת על לימודים בגרמניה – מדינת התעשייה והמצוינות.

לימודים בגרמניה – שכר לימוד

בשונה מהרבה מדינות בחו"ל, גרמניה מאפשרת לסטודנטים רבים חינוך ברמה גבוהה מאוד ולימודים בשכר לימוד שנתי נמוך מאוד. בגרמניה קיימים מעל 300 מוסדות לימודים של השכלה גבוהה שרובם ציבוריים, כאשר רק אחוז קטן מאוד מכלל הסטודנטים בגרמניה לומדים במוסדות השכלה גבוהה פרטיים. באוניברסיטאות הציבוריות בגרמניה, שכר הלימוד השנתי עומד על סכום מצחיק הנע בין 800 ₪ ל-2400 ₪ אבל כמובן שתצטרכו להיות אזרחים או תושבים של המדינה או בעלי אישור להיות סטודנט זר במדינה.

לעומת זאת, שכר האוניברסיטאות הפרטיות בגרמניה מתחיל ב-12,000 ₪ ויכול להגיע ל-24,000 ₪. אך קיימים יתרונות רבים בבחירה בלימודים במוסדות פרטיים להשכלה גבוהה בגרמניה והתופעה הופכת לפופולרית יותר ויותר.

לימודים בגרמניה – השהות

לא כל אחד יכול להרשות לעצמו לגור בחו"ל, אך לשמחת הישראלים, בעוד שעלויות המחייה באירופה אמנם נחשבות יקרות, המחייה בגרמניה נחשבת כזולה (כמובן שתלוי באיזה עיר תגורו בגרמניה ואיזה רמת חיים תבחרו). סך הכל, העלות לתחבורה ציבורית לסטודנטים נמוכה מאוד, תוכלו למצוא סופרמרקטים עם מבצעים ובמידה ותתקשו לשכור דירה בכוחות עצמכם תמיד תוכלו לפנות למגורים במעונות הסטודנטים, הנחשבים כזולים.

עלות המחייה החודשית של סטודנט בגרמניה נעה בין 600 יורו ל-1000 יורו בממוצע, מה שלא כולם יצליחו לכסות באופן מלא בכל חודש. גם העובדה שוויזת הסטודנט מגבילה את הסטודנטים שגרים מחוץ לאירופה למספר ימי עבודה מוגבל, מקשה על מימון השהות. כ-120 ימי עבודה מותרים לסטודנט מחוץ לאיחוד האירופי בשנה, מה שלא תמיד מאפשר עבודה במשרה מלאה. לכן רצוי להגיע עם חיסכון קטן שישמשו כביטחון בצד, למקרה שלא תוכלו לממן את השהות. ניתן לנסות להגיש בקשה לקבלת מלגה ובוודאי שתשמחו לדעת, כי גרמניה מעודדת הגעה של סטודנטים זרים, מה שמגדיל את סיכוייכם לזכות במלגה.

לימודים בגרמניה – תנאי הקבלה

תנאי הקבלה עבור לימודים בגרמניה לתארים שונים די דומים בסך הכל: בשניהם בוחנים את ציוני הסף – לתואר ראשון בוחנים את ציוני תעודת הבגרות והפסיכומטרי ואילו בתואר שני מסתכלים על ציוני התואר הראשון, בשניהם יש לקבל ציון עובר במבחן על השפה הגרמנית (למעט מוסדות לימוד שמציעים כיום תכניות לימוד באנגלית), לעבור מבחן כניסה ולפעמים גם ריאיון אישי.

לימודי גרמנית

אז אמנם יש יותר ויותר מוסדות לימוד בגרמניה שמציעים תכניות לימוד בשפה האנגלית, אך בחירה במסלול שכזה תצמצם משמעותית את אפשרויות הבחירה שלכם ומה גם שלימוד גרמנית יכול רק להעשיר אתכם ואף לעזור לכם להתאקלם טוב יותר במדינה. בידע פלוס, מלבד הקורס ללימודי גרמנית אנו מלווים את הסטודנטים עד לכניסה לאוניברסיטאות, לרבות ייעוץ והכוונה בתהליך הרישום, סיוע במילוי טפסים ובמציאת עבודה, הכוונה מקיפה לקראת ההרשמה ועוד.