לימודים והכשרה לקראת עבודה בבית חולים וטרינרי

לימודי וטרינריה

הרבה אנשים חולמים על עבודה בבית חולים וטרינרי, אולם רק מעטים מפנימים, כי מדובר על מסלול לימודים ארוך ומאתגר. יש הרבה תחומים חופפים בין לימודי וטרינריה ללימודי רפואה אחרים. מעבר לכך, דרישות הקבלה עבור הלימודים גם הן גבוהות, ועלולות להציב קשיים בפני הסטודנטים. על מנת להתגבר על הבעיה, כדאי לדעת מה נדרש ממועמד שרוצה להפוך לוטרינר מקצועי.

משך הלימודים ותנאי קבלה

לימודי וטרינריה בישראל אורכים 7 שנים, לעומת מדינות אחרות בעולם, בהן ניתן לסיים את התואר כבר לאחר 5 או 6 שנים לכל היותר. שכר הלימוד הוא אוניברסיטאי, וניתן ללמוד את התחום במוסדות מוכרים, כגון הפקולטה לחקלאות ברחובות של האוניברסיטה העברית.

תנאי הקבלה ההכרחי הוא תואר ראשון בתחום רלוונטי: מדעי בעלי החיים, ביולוגיה וכדומה. בעלי ציונים גבוהים בתואר הראשון ובבחינה הפסיכומטרית מקבלים כמובן עדיפות ברורה, וזאת בשל מספר המקומות המוגבל בבתי ספר לוטרינריה. תנאי קבלה נוספים הם רמת פטור באנגלית ובעברית, אזרחות ישראלית, וניסיון מעשי בעבודה עם בעלי חיים.

שלבי הלימודים

משך הלימודים ותנאי הקבלה מעידים על המקצועיות של בית חולים וטרינרי. בתי חולים אלו מופעלים על ידי רופאים מוכשרים ומקצועיים, שנוגעים במהלך תקופת הלימודים בשורה ארוכה מאוד של נושאים. לאחר התואר הראשון נערכים שלושה שלבים הנמשכים 4 שנים:

א. שלב ראשון – שלוש השנים הראשונות של הלימודים באות לידי ביטוי בהיבטים תיאורטיים של התחום. הסטודנט נחשף אל מקצועות קדם קליניים וקליניים, על בסיס שיטות הוראה הכוללות הרצאות, מעבדות ותרגילים. מתוך שלוש השנים הללו עוסקות השנתיים הראשונות בעיקר בלימודי יסוד, אנטומיה ולימודים קדם קליניים, בעוד השנה השלישית מוקדשת ללימודים קליניים, והכנה לפעילות רפואית מעשית.

ב. שלב שני – זהו שלב הנקרא גם "שנה ד'". בשלב הזה מקדישים הסטודנטים המעוניינים להשתלב בבית חולים וטרינרי את הזמן לעבודה מעשית. השנה היא בת 12 חודשים אינטנסיביים, היא מורכבת מסבבים ורוטציות במחלקות שונות, וגם מהצטרפות אל רופאי משק ובריאות הציבור ברחבי הארץ. שנה זו אף מחייבת תורנויות וכונניות בלילה, בסופי שבוע ובחגים.

ג. שלב שלישי – עם סיום שנה ד' נדרשים הסטודנטים להגיש עבודת גמר, ולעמוד בבחינות לקראת קבלת התואר "דוקטור לרפואה וטרינרית – DVM". רק לאחר השלמת מטלות התואר זכאים הסטודנטים לקבל רישיון לעסוק ברפואה וטרינרית בישראל. רישיון זה ניתן מטעם מנהל השירותים הוטרינריים במשרד החקלאות.

עבודה בבית חולים וטרינרי

ההשתלבות בשוק התעסוקה פשוטה יחסית עבור בוגרי הלימודים. מלבד בית חולים וטרינרי עבור חיות מחמד, יכולים הבוגרים להתעניין לגבי מגוון רחב של מקצועות הרפואה הווטרינרית הקלינית, במחקר הווטרינרי ובמחקר רפואי וביולוגי.

לסיכום, מי שרוצה להפוך לוטרינר מקצועי, צריך להבין כי מדובר על מסלול לא פשוט בכלל של לימודים והכשרה. מטרת המסלול היא לעזור לוטרינרים להתמודד בהצלחה עם האתגרים שיעמדו בפניהם בעתיד.