לימודי חשבונאות – מה מסתתר מאוחרי המספרים

לימודי חשבונאות – מידע כללי

חשבונאות הינה תחום עיסוק יוקרתי ומבוקש הנלמד במספר רב של מכללות ואוניברסיטאות עבור תואר ראשון, תואר שני וכתחום התמחות בחוגים מקבילים כמו מנהל עסקים, משפטים או כלכלה. הלימודים עצמם נחשבים לקשים ומאתגרים, ומתעדכנים בכל עת בד בבד עם השינויים בשוק העבודה המקומי והעולמי. בוגרי המסלול שעברו בהצלחה את בחינות הלשכה יוכלו להשתלב במשרדי רואי חשבון או עורכי דין, ובחברות וארגונים שונים במגזר הפרטי והציבורי. זאת בתפקידי מפתח בכירים ורווחיים כרואי חשבון, יועצים פיננסיים, יועצי מס, מנהלי כספים, יועצי השקעות, מבקרים חיצוניים או פנימיים, חשבי שכר וכמנהלי מחלקות וחברות.

מטרת הלימודים

לימודי חשבונאות נועדו לספק לבוגרים כלים עיוניים ומעשיים לניתוח, ביקורת ועריכת דוחות פיננסיים עבור מנהלי חברות וגופים חיצוניים, כגון רשויות המס, משקיעים, בנקים, בעלי מניות והציבור הרחב. חשוב לדעת כי על מנת להיות מוסמך כרואה חשבון, בנוסף על סיום תואר ראשון בתחום יש צורך בשנתיים סטאז' במשרד רואי חשבון מוכר, וכן לעבור בהצלחה את בחינות לשכת רואי החשבון בישראל. אחת המטרות המרכזיות של הלימודים היא להכין את הבוגרים לבחינות אלו.

תוכנית הלימודים

לימודי חשבונאות לתואר ראשון אורכים כארבע שנים ואפשריים במסלול חד חוגי או דו חוגי, כהתמחות במסגרת לימודי מנהל עסקים, וכן במסגרת לימודי ערב. במהלך הלימודים נלמדים קורסים מקשת רחבה של תחומים הקשורים באופן ישיר או עקיף לחשבונאות, וכוללים בין היתר מתמטיקה, כלכלה, סטטיסטיקה, לימודי פסיכולוגיה ארגונית, משפטים, ניהול, שוק ההון, שיווק ומימון, מדעי המחשב, מערכות מידע, חשבונאות פיננסית, חשבונאות ניהולית, דיני תאגידים, תורת המשחקים, כלכלת ישראל, ביקורות, מיסים, בנקאות, שווקים פיננסיים, חקר ביצועים, החלטות השקעה, דוחות פיננסיים, תכנון פיננסי, אופציות, ניהול פיננסי, מימון בינלאומי, ניתוח מאזנים, תקצוב, תמחיר, עלויות, דיני ניירות ערך, חשבונאות כפולה ועקרונות החשבונאות.