לימודים, עבודה או טיול?

לכל ישראלי כבר מיום היוולדו יש סוג של "מסלול חיים" המוכתב לו. תחילתו של אותו מסלול הוא בית הספר – 12 שנות לימוד אשר בסופם המטרה היא קבלת תעודת בגרות, המשכו של אותו מסלול הוא שירות בצבא ההגנה לישראל (צה"ל) ו/או שירות לאומי וכמובן יש את אלו אשר לא התגייסו מכל סיבה שהיא. בנקודה זו, דרכי המשך המסלול מתפצלות; אחדים יצאו לטיול הגדול שאחרי הצבא ויבלו חודשים רבים בדרום אמריקה, הודו וכדומה, אחרים יחפשו אחר עבודה מיד על מנת לממן את עצמם ולהתכונן למעבר לדירה או להרשמה ללימודים וכל היתר ירשמו ללימודים באופן מיידי. צומת דרכים של פיצול המסלול, מהווה צומת לא פשוט עבור רבים ובדיוק עבורם, השורות הבאות נכתבו ויעשו סדר בבחירת הנתיב.

ומה עושים מכאן?

מזל טוב! השלמת 12 שנות לימוד ואף סיימת את שרותך הצבאי / שרות לאומי וכעת הגיע הזמן להחליט מה עושים הלאה ומה תרצה להיות כשתהייה גדול. האם לצאת לטיול, האם למצוא עבודה, האם להירשם ללימודים… אלו רק חלק מהשאלות והתהיות שעוברות וחוצות במוחו של כל בחור או בחורה צעירים בתחילת שנות העשרים שלהם. לרוב, על השאלות הללו, לא תגיע התשובה הסופית אבל בהחלט תתחיל להירקם החלטה. הבה נסקור כל אחת מהבחירות;

כל הבוחרים בלצאת לטיול: מי מהצעירים שיבחר לצאת לטיול, ישיגו את המימון הנדרש וייסעו. בחזרתם קיימים סיכויים גבוהים כי ירגישו בשלים להירשם אל לימודים אקדמיים ובתקווה שידעו גם מה הם רוצים ללמוד.

כל הבוחרים במציאת עבודה: יחפשו אחר עבודה שמתאימה להם וכזו אשר תספק את הצרכים הכלכליים שלהם. במהלך העבודה, תתגבש ההחלטה מה ללמוד והאם יש אכן צורך בלימודים. גם עבור אלו המפקפקים בצורך בלימודים, סביר והעבודה תדרוש מהם זאת במשך הזמן, במיוחד כאשר יציפו רצונות להתקדם בעבודה או להתקבל לעבודה אחרת אשר הדרישות אליה יחייבו בלימודים גבוהים.

כל הבוחרים בהרשמה ללימודים: כאשר נקודת ההרשמה ללימודים, ואין זה משנה באיזה שלב נמצא הצעיר ובאיזה נתיב בחר, על הסטודנט העתידי להחליט איזה מקצוע הוא רוצה לפתח ולסגל לעצמו. חשוב להדגיש כי בחירת חוג הלימודים, אינה בחירה לחיים בהכרח ורבים מוצאים עצמם משנים חוג או עובדים בעבודה אחרת לחלוטין. הטיפ החשוב ביותר אותו אנו נוכל לתת לכם הוא לבחור בלימודים אשר מסקרנים ומעניינים אתכם ולא מה שנראה לכם לנכון. צריך למצוא את עמק השווה בין הרצון לשאיפות.