לימודי אף אוזן גרון

כריתית שקדים

אף אוזן גורן הוא תחום התמחות חשוב ומרכזי בעולם הרפואה, תחום שעוסק למעשה בכל מערכת הנשימה העליונה, ובכלל האיברים הקשורים לרבות אוזניים, שקשורות לאותה המערכת, האף, הגרון והושט. כריתית שקדים הוא הליך כירורגי במהלכו מבוצעת הסרה של שני השקדים שאותם אפשר לראות מבעד ללוע, וכן במידת הצורך גם השקד השלישי הממוקם מאחורי חללי הלחיים. הצורך בביצוע כריתת השקדים נובע בדרך כלל ממצב חוזר ונשנה של דלקות בשקדים, ברמה כזאת שמצדיקה הסרה שלהם אחת ולתמיד, ופתרון סופי לבעיית הדלקות. מאחר ולשקדים אין תפקיד קריטי בגוף האדם, הסרה של השקדים נחשבת לבטוחה לגמרי, ואין לה השלכות רפואיות כלשהן, לא בטווח הקצר ולא בטווח הארוך.

לימודי רפואה הנמשכים כ 7 שנים, ועוד שנות התמחות בהתאם לתחום

כריתית שקדים היא כמובן דוגמא אחת ויחידה לפעולות כירורגיות וטיפולים בכלל, המבוצעים במסגרת רפואת אף אוזן גרון. לימודי אף אוזן גורן הם לימודים אקדמיים הנערכים בבתי הספר לרפואה באוניברסיטאות השונות ברחבי הארץ. לימודים אלה הם למעשה לימודי התמחות העוקבים ללימודי רפואה כלליים שיכולים להימשך כ-7 שנים. לאחר סיום לימודי הרפואה הכלליים, בוחר הרופא הטרי את תחום הרפואה בו הוא רוצה להתמחות, ובהתאם לכך ממשיך להתמחות שיכולה בעצמה לארוך מספר שנים לא קצרות, בהתאם לתחום ההתמחות. התהליך הרפואי של כריתת שקדים הוא תהליך כירורגי לכל דבר ועניין, ולא כל מומחה אף אוזן גרון מבצע אותו.

כריתית שקדים

 

לימודי אף אוזן גרון כוללים לרפואה פנימית ולרפואה כירורגית

ישנם רופאים מומחי אף אוזן גרון המתמחים בהיבטים הפנימיים של תחום רפואי זה, לרבות ביצוע בדיקות, קבלת חולים, מתן תרופות וכדומה, בעוד אחרים רוכשים לעצמם התמחות גם בביצוע הליכים כירורגיים כדוגמת כריתית שקדים. בהיבט התהליך הלימודי, אין כל הבדל בין ההכשרה שמקבל רופא המתמחה בהיבטים הפנימיים ובין רופא כירורג, אלא שלאורך תהליך ההתמחות ולאורך שנות הפעילות עצמן, רוכש הרופא את היכולות הנדרשות. הליך הלימוד וההכשרה כולל כברירת מחדל גם את לימודי הכירורגיה הנדרשים על מנת לקבל את ההסמכה של רופא אף אוזן גרון.

לימודים ייעודיים לסגל רפואי תומך בתחומי הרפואה השונים

כאמור, לימודים אלה אינם זמינים, לא כלימודי תעודה, לא כחוג, לא כסדנא ולא כקורס. המדובר על לימודים אקדמיים מסודרים המסופקים אך ורק על ידי האוניברסיטאות השונות, שבהן פועל בית ספר לרפואה, ולא כל האוניברסיטאות בישראל אכן מציעות לימודי רפואה. במסגרת הפקולטות המתאימות ניתן לרכוש גם השכלה והסמכה עבור סגל רפואי תומך הכולל אחים, אחיות, צוות חדר ניתוח וכדומה, אם כי מדובר במסלולים ייעודיים לתפקידים אלה, וההכשרה היא גנרית ומאפשרת לכל בוגר להשתלב בכל אחד מתחומי הרפואה, ולרכוש את ההתמחות בתחום הספציפי לאורך שנות פעילותו במחלקה הרפואית בה הוא עובד.