לימודי גניקולוגיה

יש שיתקשו להאמין בכך, אבל אתם שמחפשים את הדרך להשתלב בעולם רפואת הריון ולידה, יודעים היטב שבדיקת מי שפיר הוא עניין הרבה יותר מסקרן ומעניין מאשר שאיבת מי שפיר לבדיקת מצב העובר. העניין הוא שכדי לעסוק בתחום הגניקולוגיה, עומדים בפניכם שני ערוצים מרכזיים: הכשרה כרופאים לכל דבר ועניין, הכשרה האורכת כ 7 שנות לימוד רפואה כללית, ולאחריה עוד מספר שנים לרכישת התמחות ייעודית בתחום הגניקולוגיה. הערוץ השני הזמין עבורכם הוא בתור צוות תמיכה הכולל אחים, אחיות, אנשי מעבדה, צוות חדר ניתוח וכדומה. כך למשל, הבדיקה של מי שפיר היא בדיקה ייחודית ורגישה מאוד, ומבוצעת על ידי אחות מוסמכת בלבד, העוברת הכשרה ייעודית סביב ביצוע הבדיקה.

לימודי גניקולוגיה – לימודי מטריה לשלל הטיפולים בעולם ההריון והלידה

את מי השפיר בודקת מעבדה, שאמנם מציעה שירותי בדיקה למגוון מצבים רפואיים, אך בעלת התמחות גם בבדיקות מי שפיר. אחרי שאמרנו את זה, בדיקת מי שפיר היא לא נושא לימודים העומד בפני עצמו, וגם אם למדתם בסדנא, בקורס, בלימודי תעודה כלשהם או בכל ערוץ אחר שאפשר לחשוב עליו, כיצד מבצעים בדיקת מי שפיר, לא באמת תוכלו לעסוק בתחום זה ללא ההכשרה המקצועית והרשמית הנדרשת, וללא ההסמכה הנדרשת על פי חוק. בדיקה זו כרוכה בסיכון מסויים לעובר, והיא מבוצעת אך ורק במקרים בהם בדיקות קודמות אינן מציגות תוצאות חד משמעיות, מה שדורש בדיקה מדוייקת יותר, או במקרים בהם האישה ההרה עברה את גיל 35, ובהגדרה ההריון שלה מוגדר כהריון בסיכון גבוה.

woman-358779_1280

 

לימודים אקדמיים ותהליך הסמכה מסודר על פי חוק

לימודי סגל תמיכה רפואי יכולים להתבסס על לימוד מקצוע האחים/ אחיות, והוא יכול להתבסס על לימודים ייעודיים לצוות חדר ניתוח, כוח עזר וכדומה. מאחר ומדובר בעולם הרפואה והבריאות, כל תפקיד דורש הסמכה ייעודית כפי שהיא מוגדרת בחוק, וזאת מעבר להתמחות הנדרשת ברמת המחלקה עצמה, התמחות המתהווה לאורך שנים של עבודה במחלקת גניקולוגיה. בדיקת מי שפיר היא בדיקה שנערכת בבתי חולים בלבד, ולכן ביצוע הבדיקה מתאפשר אך ורק על ידי סגל התמיכה הרפואי במחלקות הגניקולוגיה בבתי החולים השונים, ואינה מבוצעת במסגרת קליניקות פרטיות או במסגרת בדיקות גניקולוגיות פנימיות.

השתלבות בעולם הרפואה

אם עולם הגניקולוגיה מעניין אתכם ואם אתם רוצים להתמחות במיוחד בתחום של הריון ולידה, את הדרך שלכם תצטרכו לעבור באקדמיה, במסגרת לימודים מסודרים, או כרופאים מן השורה או כאנשי צוות וסגל תמיכה רפואי. כמו כן, התמחות במקצועות משיקים שיאפשרו לכם לעבוד במעבדה, או כאנשי צוות חדר ניתוח, הן אפשרויות נוספות, אם כי גם במקרה אלה תידרשו ללימודי תואר אקדמי בתחומים משיקים ורלוונטיים. עבודה וקריירה בעולם הרפואה הוא עניין שיש בו סיפוק רב, אך גם דורש השקעה רבה ברכישת ההשכלה והידע המקצועי הנדרש.