מהו קורס בטיחות, וכיצד הוא יכול לתרום לכם?

מהו קורס בטיחות טוב? ומה הוא נותן לך לחיים?

קורס בטיחות מספק לאנשי מקצוע העוסקים בתחום של גיהות בעבודה ארגז כלים אידיאלי להתמודדות עם בעיות בטיחות. לאחר הקורס ניתן להשתלב במשרות כמו ממונה על בטיחות אש, אחראי אחזקת ציוד כיבוי, קצין בטיחות, בודקי בטיחות מכולות ועוד. חברות בישראל מחויבות לתווי תקן מחמירים, ולכן מעסיקות אנשים שהוכשרו למתן ייעוץ, פיקוח והדרכה בנושא בטיחות. יחד עם זאת, לא כל הקורסים העוסקים בבטיחות אכן מעלים את הנושאים החיוניים. על מנת לזהות קורס טוב יש לקחת בחשבון מספר פרמטרים:

א. עזרי הדרכה ומבחנים – קורס טוב שם דגש על עזרי הדרכה מתקדמים. היקף הנושאים הצפים בקורס לא אמור למנוע מהתלמידים יחס אישי, אדיב והוגן. הכשרות מסמיכות מסתיימות עם מבחנים עיוניים ובחינה מעשית, וזאת לצורך בדיקת הטמעת החומר הנלמד.

ב. התייחסות אל ניהול מערכים – עוד היבט דרכו ניתן לזהות קורס בטיחות טוב הוא הנושא של הקמה וניהול מערכי בטיחות. יועצי בטיחות בחברות נדרשים לעתים קרובות לספק שירותים של הקמת ועדות בטיחות, כתיבת נהלי עבודה לתפעול שוטף ולמצבי חירום, ארגון מערך בדיקות ציוד ומתקנים, והכנת תכנית בטיחות שנתית. קורס בטיחות חושף את התלמידים אל שיטות להקמה וניהול מערכים מן הסוג הזה, תוך ליווי אישי והדרכה מטעם אנשי מקצוע.

ג. דיני עבודה – בין יתר הנושאים העולים במהלך הקורס נכללים מלבד ניהול מערך בטיחות גם דיני עבודה. הקורס מכיל התייחסות אל חקירת תאונות עבודה במגזר הפרטי, העסקי והמוסדי, לצד כלים לניהול סיכונים, בטיחות במערכות חשמל ואש ועוד. קורסים בנושאי בריאות מועברים על ידי יועצי בטיחות ובעלי מקצוע הבקיאים בתחום. אדם שעובר קורס מוצלח צריך להכיר היטב את הנדסת הבטיחות בתעשייה הכימית, האזרחית והצבאית, לצד גיהות תעשייתית בהיקפים משתנים.

מה כולל שיעורים של קורס בטיחות?

בין היתר, קורס טוב כולל התייחסות אל המרכיבים הבאים:

–        הבטיחות האישית של העובדים והלקוחות

–        היגיינה וניקיון במקום העבודה

–        שמירה על בריאותם של העובדים לאורך זמן

–        ציוד בטיחות תקין

–        עמידה בהנחיות המשרד להגנת הסביבה וגופים ממשלתיים נוספים

על מנת להבין את המשמעות של המרכיבים הללו עבור בטיחות העסק, יש לשלב אותם בתוך שיעורים מסודרים. מערך השיעור של קורס מקיף כולל הצגת מקרים בטיחותיים, הסקת מסקנות משותפת, ומתן הזדמנות להשתתפות וחוות דעת אישית. קורס טוב לא רק מעניק ידע עיוני בנושא בטיחות בעבודה, אלא גם מספק כלים מעשיים. את הכלים הללו יכולים התלמידים לתרגם לאופי של העסק בו הם מועסקים, לשפר את רמת הבטיחות הקיימת, ובמקרים מסוימים אפילו להציל חיים.

בסופו של דבר, בטיחות בעבודה ובתעשייה היא אינטרס משותף למנהלים, לעובדים וללקוחות. עבודה בטוחה וסביבה היגיינית מבטיחים ניצול טוב יותר של המשאבים, ומונעים סיכונים מיותרים. זו הסיבה שכדאי להשקיע באיתור קורס איכותי, ולהפנות את אנשי המקצוע המתאימים לקבלת הסמכה.