מה ההבדל בין לימודי עיצוב פנים ללימוד אדריכלות

אדריכל מקצועי

אחד הנושאים המחממים ביותר את נפש האדם הוא הנראות הנעימה והאווירה בבית. מקצועות האדריכלות ועיצוב הפנים הופכים למבוקשים יותר ויותר אל מול אנשי מקצוע מרובים עד כדי תחושה של שוק אדריכלות ועיצוב רווי ואף רווי במידה קיצונית. אחד הנושאים העומדים על סדר היום בתחום העיצוב הוא הבלבול והדמיון אותו אנו נוהגים לייחס לשני התחומים המקצועיים הללו ולא בכדי- שניהם נושקים למראה ועיצוב הבית, אבל האם באמת יש ממש בשוני בינהם או שמדובר בקטנוניות ותו לא?

אחד ההבדלים המהותיים בין תחומי המקצוע הנ"ל נראה לעיתים כ "אגו", אבל אם מסתכלים על הנושא ביתר זהירות ובעין בוחנת ראוי לציין כי לא רק האגו משחק פה תפקיד אלא הבדלים ממשיים בין התכנים, הכלים והאפשרויות שניתן לקבל בכל תחום.

במקרים לא מעטים נשאלת השאלה, האם מעצב פנים יכול לבוא על חשבון אדריכל הפנים או להיפך?

תלוי. אדריכל פנים יכול בהחלט לבוא לידי ביטוי כיועץ לעיצוב פנים ואילו מעצב פנים שאין לו הכשרה אדריכלית או הכשרה של אדריכלות פנים יתקשה ואף לא יוכל לתת מענה אדריכלי מקצועי. במקרים שונים, מקרים שניתן לראות יותר ויותר בזמן האחרון, מקצועות האדריכלות ומקצוע עיצוב פנים יבוא במקשה אחת , כלומר, לימודי עיצוב פנים ולימודי אדריכלות/אדריכלות פנים כחלק מאותו חוג.

היכן לומדים כל אחד מהמקצועות הנ"ל?

את מקצועות האדריכלות ועיצוב הפנים ניתן ללמוד באוניברסיטאות הכוללות את החוג ומכללות שונות ומקצועיות בתחומי העיצוב השונים. חשוב מאוד לבדוק את אותה מכללה ואת אישור התעודות שלה גם על ידי משרד התמ"ת וגם על ידי ארגון האדריכלים. חשוב מאוד לבחור בבית ספר שידע להסמיך את איש המקצוע הלכה למעשה תוך עמידה ועדכון התקנים והתקנות האחרונות והענקת תעודות בעלות תוקף והכרה של המשרדים הממשלתיים הנדרשים לכך.

מדוע רבים מתבלבלים בין עיצוב לאדריכלות פנים?

הבלבול נובע כתוצאה מההבנה, הנכונה דרך אגב, כי שני סוגי המקצועות עוסקים בתחומי העיצוב בתוך חללי הבית ולכן מרבית הלקוחות אינם מבדילים או מייחסים חשיבות או ערך להבדלים בין אדריכל לבין מעצב פנים. גם אם שני בעלי המקצוע אכן נוגעים בתחום עיצוב פנים, שני אלה כוללים התמחויות שונות בעלי מאפיינים שונים כאמור, יותר בקרב מעצבי הפנים שבחרו בחוג עיצוב פנים ללא אדריכלות.

מהם ההבדלים המהותיים בין מעצב פנים לאדריכל פנים?

ההבדלים העיקריים בין שני מסלולי הלימוד הם כמובן : תקופת הלימודים, התעודה/התעודות, תנאי הקבלה הנדרשים והעמידה בתנאים הסופיים של המסלול כמו מבחנים ברמות שונות. אדריכל הפנים בעל תעודה נדרש לעמוד בפני מבחני כניסה קשים יותר, פסיכומטרי גבוה יותר, משך לימודים ארוך יותר ולבסוף תנאי קורס סופיים ברמה גבוהה ומורכבת הרבה יותר, כתוצאה מהתכנון המדויק אשר נדרש במקרים רבים מהאדריכל ואדריכל הפנים, החל משלב התוכנית והנייר וכלה בשלב הביצוע והגימור.