מחפשים מקצוע עם עומק? בואו להכיר את עולם הגרפולוגיה

גרפולוגיה – מדע לכל דבר

גרפולוגיה איננה ענף של המיסטיקה או של תורות העידן החדש, אלא היא תורת כתב יד מדעית לאימות אישיותו של האדם ולניתוח האישיות. גרפולוגיה מאפשרת לאדם ללמוד על עצמו דברים רבים, שלא תמיד גלויים לו או לסובבים אותו. גרפולוגיה היא כלי, המשמש גופים רבים ולא רק בני אדם פרטיים. באמצעות הגרפולוגיה ניתן ללמוד על אישיות האדם גם במקרים של בחירת עובד לחברה מסויימת, באימות אדם החתום על מסמך מסויים המוצג בבית המשפט, וכן בעזרה להכוונה מקצועית של אנשים שונים.

תחומים שונים של שימוש בגרפולוגיה

  • גרפולוגיה תעסוקתית – גרפולוגיה תעסוקתית הינה ענף בגרפולוגיה, שעוזר למיין ולאבחן אנשים לעבודות ותפקידים בחברות וארגונים שונים, והיא משמשת כלי נוסף בשיקול הסופי לבחירת האדם הנכון לתפקיד.
  • גרפולוגיה להכוונה תעסוקתית – גרפולוגיה מסייעת לאנשים למצוא את כיוון התעסוקה הנכון להם על פי אישיותם, ומייעצת באופן כללי על התחומים, שבהם יוכל האיש להביא לידי ביטוי את כישוריו הבולטים.
  • גרפולוגיה משפטית – תחום זה נחשב למאד מדוייק, והוא משווה בין כתבי יד שונים, כשיש לאמת חתימות על מסמכים שונים, שעליהם יש חילוקי דעות לגבי זהות הכותב. בנוסף מתבקש הגרפולוג לחוות את דעתו המקצועית, גם בנוגע לאישיות בעל הכתב וכדומה.

גרפולוגיה – איך זה בדיוק עובד?

גרפולוגיה, כפי שנאמר, היא תורת כתב היד האנושי, ונקודת הפתיחה היא, שלכל אדם יש כתב ייחודי, שאינו דומה לאף אחד אחר. טענה בסיסית זו מאפשרת איתור אדם על פי כתב ידו, במידה וניתן להשוות אותו לכתב שלו במקום אחר. בנוסף, כתב היד משקף את אישיותו של הכותב, והדבר מתבטא בסגנון כתיבה, שהוא צורת הבעה אישית של האדם. גרפולוגיה משפטית מסתמכת על עובדת היות כתב ידו של האדם ייחודי, ובתי משפט יכולים להסתמך על עדות גרפולוג, באותה מידה שהם יכולים להסתמך על טביעת אצבע של האדם.

הגרפולוגיה בודקת את תנועות היד המבצעות את הכתב, ומכיוון שידוע כי כתב יד הוא אחת הפעולות המסובכות ביותר שמבצע האדם, הרי שהתחקות אחר כתב יד צריכה מיומנות גדולה. הגרפולוג בודק את מבנה כתב היד, כיוון תנועת הכתב, סוגי הקווים השונים, חיבורי האותיות והמילים, לולאות החיבור וכדומה.

מה ניתן ללמוד מכתב היד של האדם?

כתב היד של האדם נחשב כראי של אישיותו. גרפולוגיה יכולה לעמוד על רמת האינטליגנציה של האדם על פי כתב ידו, על תכונות אופי כמו סדר ודייקנות, יצירתיות וכישורים מיוחדים, יחסיו עם אנשים אחרים וכדומה. כמו כן ניתן להבחין ביושרו של האדם ובמהימנות שלו, על יכולתו לקבל החלטות, אודות המוטיבציה שלו והיכולת להתמודד במצבי לחץ, יכולת ארגון וכדומה. עבודת הגרפולוג המנוסה יכולה לאתר את כל התחומים הללו ולייעץ לאדם לגבי כיוונו בחיים, הנגלה מתוך כתב ידו בצורה ברורה ומדוייקת.