מי מוסמך כיום להיות מנתח פלסטי ומה ההסמכה כוללת?

האם תחום הכירורגיה הפלסטית מסקרן אתכם? לא פעם אנו נתקלים ברופאים שהם מנתחים פלסטיים, שנראה שהם יכולים לבצע שורה ארוכה מאד של ניתוחים מיוחדים ומורכבים – חלקם אסתטיים לחלוטין, וחלקם גם בעלי משמעויות רפואיות חשובות במיוחד. חשוב מאד להבין שההסמכה לכירורגיה פלסטית כיום, היא מהארוכות שיש בתחום – ועם זאת הביקוש לתחום הוא גבוה מאד, במיוחד בשל היכולת לעבוד באופן פרטי בתחום, ואף להיחשף למקרים מרתקים ומאתגרים . אז מה ההסמכה כוללת?

להבין את תהליך ההכשרה והלימודים

  • לימודי רפואה – כל מנתח פלסטי חייב להיות בוגר של לימודי רפואה – או במוסד ישראלי, או במוסד בחו"ל אשר מוכר ע"י המועצה להשכלה גבוהה וע"י משרד הבריאות.. משך הלימודים בישראל הוא כ-7 שנים, בחו"ל זה לעתים משתנה בהתאם לתכנית הלימודים של המוסד.
  • התמחות – את ההתמחות צריך לעשות בישראל. משך ההתמחות לאדם שרוצה להיות מנתח פלסטי אורכה כארבע שנים וחצי. את ההתמחות חובה לעבור באחת המחלקות לכירורגיה פלסטית בארץ, אשר יש להן הכרה פורמלית ממשרד הבריאות.
  • התמחות נוספת – לאחר התקופה הזו, יש עוד תקופה של שנה וחצי של התמחויות נוספות אשר חובה על כל מנתח פלסטי בישראל לעבור. ראשית יהיה עליו לעבור תקופת הכשרה של חצי שנה בתחום של הכירורגיה הכללית שאיננה פלסטית. לאחר מכן כשלושה חודשים של התמחות במחלקות אורתופדיות. לאחר מכן עוד שלושה חודשים של התמחות ספציפית בטיפולי כירורגיה בכף היד. השלב האחרון הוא עוד שלושה חודשים של התמחות לבחירה בתחומים כמו אורולוגיה, רפואת עור, אף אוזן גרון, ועוד.
  • מעבר של בחינות – תוך כדי כל תקופת ההכשרה המעשית (לאחר לימודי הרפואה), יהיה על המועמד לתחום לעבור שני מבחנים בהצלחה, אח מעשי ואחד עיוני.
  • מעבר ועדה – בתקופת ההכשרה יהיו כשלוש ועדות שונות של רופאים מומחים בתחום, אשר יקבעו האם המועמד אכן יכול לעבוד בתור מנתח פלסטי.

תהליך ארוך ומשתלם מאד

יוצא מכאן שתהליך ההכשרה המלא של מנתח פלסטי עמד כיום על לא פחות מ13 שנה, בהנחה שאין שום הפסקה בדרך. כמו כן יש כמובן מבחנים וועדות בדרך והגשת עבודה מחקרית – אך התוצאה הסופית משתלמת מאד.