תואר במנהל עסקים- משתנה עם המציאות העסקית

בכתבה שפורסמה באחד מאתרי הכלכלה הגדולים, נשאלה שאלה ובצדק- האם יש מקום כיום, עדיין, ללימודי מנהל עסקים? כאשר הטענה העיקרית היא שמדובר בלימודים תאורטיים מדי ביחס למה שהשוק עתיד לדרוש מן המנהל או העובד בעתיד. האומנם? ניכר שדיקנים שונים אכן מסכימים עם כך שהלימודים עד היום היה תיאורטיים למדי, אך ניכר כי המגמה משתנה לכיוון לימודים מעשיים יותר שמשלבים את התיאוריות הכי שימושיות לאורך התואר והקורסים השונים שבמסגרתו.  המגמה הזו, בהחלט מחזירה את לימודי המקצוע הזה לתמונה, ומביאה איתה עוד כמה סיבות חדשות  לצדד בלמידתו.

1. כי מה שלומדים בתואר במנהל עסקים שימושי גם לחיים עצמם

בניגוד ללימודי פילוסופיה, תקשורת או מדעי המחשב העמוסים בתאוריות והרבה נושאים שהם בגדר ידע כללי אך לא תמיד יש להם חיבור למציאות חיינו היומיומית, דווקא רבים מהנושאים בהם עוסקים במסגרת לימודי תואר במנהל עסקים  הם שימושים  למדי. החל מקריאת דוחות כספיים וניהול חשבונאי החשובים גם להשקעות וגם לניהול עסקים קטנים וכלה בלימודים העוסקים בפנסיה וקרנות, השימושיים יותר בתחום של הדאגה הלאה לעתיד הפיננסי שלנו ותקופת הפנסיה ומה הכסף שלנו משיג בתקופה זו במסגרת הכלים שבחרנו, או ויתרנו עליהם.

2. חולמים על לימודים בינלאומיים בחו"ל? כנראה שיהיה לכם הרבה יותר קל אם לקחתם חלק בחילופי סטודנטים

עוד סיבה טובה לשקול מחדש את נושא לימודי מנע"ס לתואר ראשון, הוא אם אתם מתכוניים ללמוד בחו"ל מתישהו. במוסדות רבים בחו"ל, המועמדים לא נדרשים רק לרף ציונים מסויים, אלא גם לתנאי קבלה ביניהם ניסיון או התנסות בלימודים בשוק הבינלאומי. כיום, הרבה מאוד מבתי הספר ללימודי מנהל עסקים מציעים התמחות של לימודים בינלאומיים וכן מאפשרים לחלק מן הסטודנטים המתאימים והמצטיינים גם לקחת חלק בחילופי סטודנטים בחו"ל, דבר שמוסיף לרזומה ומחזק את הסיכוי להתקבל ללימודי תואר שני לאחר מכן בחו"ל.

3. יזמים בנשמתכם? לא תוכלו להקים עסק בלי לדעת את הבסיס העסקי

עוד סיבה טובה ללמוד תואר ראשון במנהל עסקים, היא אם אתם יזמים בדמכם. יזמים, טובים ככל שיהיו, לא יוכלו לנהל ולקדם את העסק שלהם בלא ידע עסקי וניהולי שעומד מאחוריהם. לכן, גם ליזמים יש הרבה ממה ללמוד ולהשכיל בתואר הזה, מעבר לעובדה שלמשל במוסדות כמו המסלול האקדמי המכללה למינהל, קיים ממש מסלול התמחות ביזמות המאפשר פיתוח של רעיון לרמה עסקית ממשית, השתתפות בחממה טכנולוגית ועוד.

4. כי מה יותר טוב מלהתמקצע במקצוע באמצעות תרומה לקהילה?

עוד יתרון שיש  ללימודי התואר הזה, טמונות בכך שכמעט תמיד תינתן האופציה לסטודנטים הלומדים, לקחת חלק בפעילות קהילתית כלזהי הקשורה לעולם העסקי שבה הם יכולים להשתלב ולעזור תמורת מלגה לרוב או תעודה כלשהי. ההתנסויות הללו, מעבר לערך החברתי שלהן ועידוד ערכי ההתנדבות והנתינה, מסייעות גם למשתתפים בהן לצבור ניסיון ולתרגם הלכה למעשה את מה שלמדו לשטח ולדרישות שלו.