תנאי קבלה לתואר ראשון- עד כמה נכון לסמוך על אתרי האינטרנט של מוסדות הלימוד?

אם גם אתם מחפשים מה ללמוד לתואר ראשון, סביר להניח שאחד מהפרמטרים שהכי חשובים לכם, הם תנאי הקבלה לתואר שמעניין אתכם. כיום, לכל מוסד לימודים אקדמי שמכבד עצמו, יש אתר אינטרנט שלרוב גם מציג את תנאי הקבלה לתואר ראשון, שלא לדבר על שלל פורטלי הלימודים והאתרים הכלליים המציגים תנאי קבלה כאלו ואחרים.לאור שפע המידע הזה, נשאלת השאלה- עד כמה באמת ניתן לסמוך על הנתונים והדרישות הללו, האם עמידה בהן בהכרח מבטיחה קבלה לתואר? ובכן, איננו מתיימרים לתת את כל התשובות על מה להסתמך. אך כן, מספר דגשים שחשוב לקחת בחשבון שבוחנים נושא זה.

1. אל תסתמכו על פורטלי הלימודים הכללים לדעת תנאי קבלה

האינטרנט כיום, מלא באתרים שייתנו לכם את כל המידע הנחוץ לגבי לימודים והמקצועות השונים וכמובן היכן הם נלמדים. חלק מהם, גם נוקבים בתנאי קבלה למקצועות שונים שלא תמיד מעודכנים או תואמים את הדרישות הרלוונטיות והממשיות של מוסדות הלימוד. מהסיבה הזו, מומלץ שלא להסתמך על תנאי הקבלה הרשומים באתרים אלו, ולברר פרטנית את התנאים במוסד הלימודים שמעניין אתכם. באותה מידה, אגב, גם שלל מחשבוני הבגרויות שפזורים ברשת ושבאמצעותם אפשר לחשב ממוצע בגרויות, בונוסים ופסיכומטרי ולראות לאיזה מקצועות תתאימו,  אינם תמיד מעודכנים בתנאי הקבלה העדכניים ביותר, וגם עליהם לא מומלץ להסתמך באופן מלא בהחלטה שלכם.

2. תנאי הקבלה של אתמול הם לא אלו של היום

עוד דבר שחשוב לזכור לגבי תנאי קבלה ללימודים, טמון בעובדה שתנאי הקבלה קשורים גם בקשר הדוק עם הביקוש למקצועות השונים. ככל שיש יותר ביקוש למקצועות מסויימים, כך תנאי הקבלה שלהם הולכים ונהיים קשים יותר ותובעניים יותר. כמובן, שהכלל הזה לא תופס על מקצועות כמו רפואה למשל, בהם הדרישה הראשונית היא לתנאי קדם מרשימים ויכולות משמעותיות וברמה גבוהה. לכן, גם אם ראיתם ששנה שעברה יכולתם להתקבל למקצוע שרציתם, לא בטוח שאותם תנאי קבלה נשארו גם השנה. מסיבה זו, חשוב בכל מועד רישום מחדש לבקש ידיעון של שנת הלימודים הרלוונטית או להורידו מהאינטרנט ולחפש בו את תנאי הקבלה בעיון. רק מה שכתוב בידיעון של השנה הרלוונטית הם תנאי הקבלה הקובעים.

3. נראה לכם שלא תוכלו להתקבל? אל תרימו עדיין ידיים

עוד אספקט שחשוב לדבר עליו בנושא של קבלה ללימודים, הוא מה קורה אם לא עומדים בתנאים? האם כדאי לוותר ולנסות מוסד אחר? האם אולי לנסות להתקבל בכל זאת? התשובה היא, נסו את כל האמצעים בטרם תרימו ידיים. במוסדות לימוד רבים תוכלו למשל להתחיל מכינה שתחליף בסופו של דבר את ציוני הבגרות ואם תעמדו בסף הקבלה של המכינה, תוכלו בכל זאת להתקבל ללימודים. במקרים אחרים, לעיתים מבחנים משלימים דוגמת מבחן אמי"ר (מבחן לבחינת רמת האנגלית בלבד, המחליף או מקביל לחלק האנגלית בפסיכומטרי) יכולים להשלים את הפאזל ולסדר לכם קבלה. בכל מקרה, נסו לא רק להסתמךעל מה שמופיע בידיעון או באתר ולבקש גם לדבר עם יועץ לימודים טלפוני או פנים מול פנים כדי להבין את מלוא האפשרויות לקבלה למוסד ולמקצוע הספציפי.

בסופו של דבר, חשוב לזכור כי הלימודים האקדמיים הולכים לתפוס את שלוש השנים הבאות שלכם לפחות, ובמקרים רבים גם ישפיעו על המקצוע שבו תעסקו ולכן לא כדאי להקל ראש בבחירה. עשו הכל כדי לברר את התנאים המדוייקים לקבלה וללמידה של המקצוע שמעניין אתכם, הכנסו לפורומים ועשו עבודת רגליים כדי לברר מה הכי מתאים לכם. זכרו כי במקרה הזה, הכל תלוי בכם ובעבודת ההכנה שתעשו לפני הבחירה הסופית מה ללמוד.