כיצד הכוונה מקצועית יכולה לעזור לך?

לימודי CBT

יש צעירים שכבר בשנות העשרה לחייהם, יודעים מה הם רוצים לעשות בחיים, יש כאלה שהולכים לצבא ומחליטים מה ללמוד והלימודים מובילים אותם למקצוע כזה או אחר, יש מי שאחרי הצבא מתחבר לתחום מסוים אז הוא נשאר בו כל החיים ויש מי שגם אחרי הצבא, ולעיתים אפילו אחרי שהוא סיים ללמוד, עדיין לא החליט מה הוא רוצה לעשות כשיהיה גדול. בדיוק בשביל זה יש הכוונה מקצועית.

אין זה סוד שבעשרים השנה האחרונות שוק העבודה השתנה מקצה לקצה, אחד השינויים הוא שאנשים מחליפים קריירה ובוחרים לעבור מתחום אחד לתחום אחר. לעיתים הם עושים את זה מחוסר ברירה, לעיתים כתוצאה משינויים טכנולוגיים חברתיים, לעיתים זה נובע מטעמים של שחיקה ומיצוי, ויש מקרים נוספים, אחד מהם למשל זה רצון להגשים חלום ישן.

השינוי בשוק העבודה הביא ליצירת מקומות שמתמחים בהכוונה מקצועית. מאחר וחלק גדול מהאנשים לא מגיע ישירות מתחום לימודים מסוים אל המקצוע שלהם ונשארים בו, אז הם צריכים לקבל הכוונה מסוימת כיצד לבחור את התחום המקצועי בו הם יוכלו לעבוד. לעיתים הכוונה מקצועית עוזרת להם בשלב מקדים, למשל, בשביל לבחור היכן ומה ללמוד בשביל לעבוד במקצוע זה בעתיד.

איך הכוונה מקצועית עוזרת לנו?

במסגרת הכוונה מקצועית נערכים מספר שלבים. שלב ראשון כולל ראיון והיכרות אישית עם המועמד, שלב שני כולל מבחנים שבאים ללמוד על היכולות שלו ושלב שלישי מתייחס לתוצאות ולמסקנות הסופיות שניתן להסיק מהן. בשלב זה המועמד יקבל הסברים והצעות, מה מומלץ לו ללמוד ובמה מומלץ לו לעבוד.

הכוונה מקצועית יכולה לעזור לנו במספר דרכים: 

1. היא עוזרת לו לכוונן את עצמנו לתחומים מסוימים. נניח ובמבחנים מתברר שיש לנו ידיים טובות וראש טכני, אז ייתכן שהחלום שלנו להיות עורכי דין הוא קצת לא קשור אלינו ועדיף שנעסוק בתחום אחר, או להיפך, ייתכן ואנחנו יותר אנשי עיון מאשר אנשי מעשה.

2. הכוונה מקצועית חושפת אותנו לתחומים שלא בהכרח הכרנו, יכול להיות שידענו שהם קיימים אבל לא ידענו היכן אפשר ללמוד אותם וכיצד.

3. הכוונה מקצועית עוזרת לנו להגדיר טוב יותר, מה אנחנו רוצים ומה אנחנו יכולים לעשות, זה חשוב כשמחליטים להירשם ללימודים או לחפש עבודה.